A független nyersolajtermelő országok idei átlagos kínálata napi 47,8 millió barrel közelébe, a múlt évihez képest 3,3 százalékkal nőhet - jelentette a Bloomberg. Ez csaknem napi 600 ezer barrellel nagyobb növekedés lenne, mint 2003-ban, feltéve persze, hogy nem gyengül az orosz cégek beruházási kedve, és a világpiaci árszint sem süllyed túl mélyre.
Az idei termelésbővülésben (46 százalék körüli részesedéssel) ismét Oroszországé lehet a fő szerep, jóllehet a Jukosz főrészvényese, Mihail Hodorkovszkij tavalyi letartóztatása bizonyos kételyeket támaszt a helyi gyors fejlesztési ütem fenntarthatóságát illetően. A múlt évi napi 830 ezer barreles orosz kínálatfelfutás több mint negyedét ugyanis a Jukosz adta. Ráadásul az állami ellenőrzés esetleges újbóli erősödése nemcsak ez utóbbi, hanem más helyi olajtársaságok beruházásait is visszafoghatja a CGES szerint.
Oroszország mellett az idei jelentős növekedéshez még nagyobb mennyiséggel járulhat hozzá a nyugat-afrikai Angola, az észak-amerikai Kanada, valamint a kaszpi-tengeri régió. Ugyanakkor az északi-tengeri országok mellett a közel-keleti Omán termelése is csökkenhet a függetlenek táborán belül.
Mindez azt jelentheti, hogy a világtermelés mintegy harmadát adó OPEC további piacvesztéssel számolhat, amennyiben a barrelenkénti 22-28 dolláros célsáv felső határához közel kívánja tartani nyersolajai jelzőárát, visszafogva a kínálatát. A jelzőár már csaknem egy hónapja megszakítás nélkül 28 dollár felett mozog, sőt az év eleje óta meghaladja a 30 dolláros szintet is. A tagországok nem hivatalos megállapodása pedig húsznapos túllépés után lehetőséget ad a kínálat bővítésére, ám a kartell egyelőre nem gondol a tavaly novembertől napi 900 ezer barrellel csökkentett termelési összkvótája emelésére. Annál kevésbé állhat ez szándékában, mert az elmúlt évben a dollár mintegy 15 százalékkal csökkent a hat legfontosabb valutával, köztük is főleg az euróval szemben. Ez megdrágította az OPEC-országok importját, erodálva az olajjövedelmüket. Az esetleges kvótaváltoztatás megvitatására legközelebb a szakminiszterek február 10-ére tervezett algíri találkozóján kerülhet sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.