Szárnyaszegett turizmus
Ma még megbecsülni sem lehet, mennyire vetheti vissza az éppen csak fellendülőben lévő turisztikai ágazatot a napokban kitört távol-keleti madárvész. A WTO (World Tourism Organization) legfrissebb jelentése ugyan még arról számolt be, hogy a SARS-vírus következményeit igencsak megszenvedő ágazat kezd magához térni, a bizakodó hangulatot azonban alaposan visszavetheti, hogy sokan az új járványt még a korábbinál is fenyegetőbbnek tartják. A nagy nyugati lapok ugyan még csak magáról a járványról cikkeznek, és nemigen vállalkoznak arra, hogy megbecsüljék annak gazdasági következményeit, így a turizmusra gyakorolt esetleges hatását. A lassan kialakuló optimista hangulatot erősítette korábban a német utazási irodák által készített előrejelzés is. Várakozásaik szerint akár húsz százalékkal is bővülhet a német kiutazási piac. Ennek különösen az elmúlt évek utazási adatait vizsgálva van jelentősége, hiszen például csak a madárvész által sújtott térségben tavaly és tavalyelőtt is mintegy 16 százalékos visszaesést regisztráltak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a mostani járványt a korábbiaknál is veszélyesebbnek tartja. A szervezet szerint a madárinfluenza-vírus könnyen terjed emberre, és lényegesen erősebben fertőz, mint a SARS.
A lapunk által megkérdezett hazai utazási irodák egyikénél sem mondtak még vissza thaiföldi utat a távol-keleti madárinfluenzára hivatkozva. A Chemol Travel minden két hétben három csoportot utaztat ki az ázsiai országba, és március 9-ig, azaz az utolsó csoport indulásáig gyakorlatilag minden út elkelt - mondta Tóth Krisztián. Az utazási iroda értékesítésért felelős munkatársa úgy fogalmazott, hogy amíg a Külügyminisztérium nem ad ki valamilyen hivatalos állásfoglalást az ügyben, addig befizetett utat csak az általános szerződési feltételek szerint lehet visszamondani. Az IBUSZ február végéig szervez a térségbe utakat, ám mind ez idáig egyetlen utat sem mondtak le a járványra hivatkozva - tájékoztat Komora Zoltán. A cég turisztikai igazgatója elmondta: hivatalos állásfoglalásig csak kötbér fizetése ellenében lehet elállni az úttól. Ennek összege a visszamondás idejétől függ, a részvételi díj 40-80 százalékát teheti ki. A térségbe hetente két csoportot is indító Tensi Kft.-nél sem jelentkezett még senki, hogy visszamondaná az utat. Déri Szilvia marketingigazgató elmondta: a visszamondás indokaként ma még nem fogadhatják el, ha valaki a távoli országban jelentkező járványra hivatkozik. Mint mondta, erre csak a WHO vagy a magyar külügyi tárca hivatalos állásfoglalása után van lehetőség.


