BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Akadozik a hazai gépgyártás

Az acélellátás nehézségei miatt akadozik a hazai gépgyártás. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a két kiesett acélgyártó termékeinek pótlására importkönnyítésről döntött, közben a másik két gyártó gőzerővel dolgozik a hazai igények kielégítésén.

Hiány alakult ki a hazai acélpiacon az erős felhasználói és a még erősebb készletezési célú felvásárlások miatt. A legtöbb hazai gépgyártónál már akadozik a termelés - közölte lapunkkal Sólyom Ferenc, a Magyar Gépgyártók Országos Szövetsége társelnöke.

Bizonytalan a kereskedők helyzete is: ha most ügyfeleik ellátása érdekében drágán készleteznek, az ár esésekor sokat veszíthetnek. Az árak nagyarányú emelkedéséhez és a termékhiányhoz vezető folyamat ügyében ma tanácskozik az acélfelhasználók két szervezete, az acélipari szövetség és az acélkereskedők szövetsége. Ám Sólyom Ferenc szerint a legnagyobb hazai gépgyártók már "bespájzoltak", tehát a harmadik negyedévben magas árszint mellett, de stabilizálódhat az acélellátás.

Az élénk kereslet mögött a nemzetközi piac tavaly nyár óta tapasztalható élénkülése, ezen belül is Kína erőteljes vásárlásai állnak. Ez önmagában is növeli az árakat, amelyeket még feljebb kényszerítettek a kohászcégek megugrott költségei. Az erős kereslet miatt Közép-Európában már szűkös, esetenként hiányos az acélalapanyag-ellátás is. Mindezt tetézi a szakmai körök által már hisztérikusnak nevezett készletezési őrület.

A hazai piacról ezenfelül amiatt is hiányoznak egyes termékek, hogy két termelő, a DAM Rt. és az Ózdi Finomhengermű Munkás Kft. leállt. A gazdasági minisztérium ezért megkönnyítette ezen termékek kontingens alatti mennyiségeinek behozatalát a csatlakozó országokból - tudtuk meg a tárca ipari főosztályának vezetőjétől.

Molnár Sándor tapasztalatai szerint, ha drágábban is, de elérhetők a hazai piacon a keresett acélféleségek. Gondban szerinte inkább a kohászati üzemek vannak alapanyagaik már említett, nehezen továbbhárítható drágulása miatt. Az orosz acélhulladékot például 18, az ukránt 30 százalékos kiviteli vám sújtja. Ez utóbbiak, illetve a kazah acélexport bázisának meghatározása miatt, egyelőre késik azon új uniós importvámok meghatározása is, amelyek május 1-je után lépnek életbe az unión kívüli országokkal szemben.

A jórészt Kína gerjesztette acélkereslet várhatóan ez év végén lecseng, s akkor a mainál magasabb árszinten ugyan, de a főosztályvezető szerint is stabilizálódhat a piac. A kínai pluszigények főként a 2008-as olimpiai előkészületek miatt jelentkeznek, a beruházások acélipart érintő részei azonban hamarosan lezárulnak. A gazdasági tárca viszont nem oldotta fel a felhasználók múlt havi kérésére a vámmentesen behozható betonacél mennyiségi korlátját. Az uniós csatlakozásig hátralévő közel egy hónapig tehát még pótvám sújtja a kontingens fölötti behozatalt.

A betonacél egyetlen hazai gyártója, az Ózdi Acélművek Kft. 15 ezer tonnás kereskedelmi készletet tárol és havi 25-30 ezer tonna acélt termel. Hengerműve kapacitásának kétharmadát, acélműve pedig az egészét kihasználja - tájékoztatta lapunkat a társaság kereskedelmi igazgatója. Bujpál László hangsúlyozta: a cég kielégíti a hazai felhasználók igényeit, többletkereslet a kereskedők - további áremelkedésre számító - felhalmozásai miatt van a piacon.

Tapasztalatai szerint csökkent a hazai acélimport, mert a Közép-Európában erősödő acélhiány miatt a legtöbb gyártó (például Lengyel- és Csehország) saját országa keresletének kielégítésére törekszik, s csak a szerény maradékot viszi külföldre. Így tesz az ÓAM is, amely az idén termelésének csak 3 százalékát exportálta, holott jelentkeztek vevők a Közel-Keletről, Szlovákiából, Horvátországból és Németországból is.

A cég emelkedő árai továbbra is tükrözik a nemzetközi trendet. A kft. termelése szempontjából meghatározó acélhulladék ára az idén 50-60 százalékkal drágult, ennek egy részét kénytelen vevőire továbbhárítani. Egyre többet fizet a vasércért is, s van, hogy kokszhoz nem is jut hozzá. Egy tonna acélt a német és a kelet-európai árszint között, a lengyel és a cseh termékhez hasonló szinten, azaz 560 euró körül kínál.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.