BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Infokom felfutás a régióban

A régi tagokénál kétszer gyorsabban nő az idén az unió új térségbeli tagjainak infokommunikációs piaca - áll a European Information Technology Observatory (EITO) elemzésében. A magyar piac közel 6,4 milliárd eurós értéke már meghaladja Írországét.

Kétszer olyan gyorsan, legalább 8 százalékkal nőhet az idén az uniós kelet-közép-európai országokban az informatikai és távközlési piac (ICT), mint a fejlett nyugat-európai tagoknál - állapítja meg az adott piacokat figyelő európai szakmai szervezet, az EITO. A jelentés a régión belül az éllovasok közé sorolja Magyarországot, kiemelve, hogy az ez évi 6,4 milliárd euróra becsült öszszesített forgalom alapján már megelőzzük a méreteiben ugyan kicsi, de elért eredményei alapján az élenjáró csúcstechnológiai piacok között jegyzett Írországot.

A fő hajtóerőnek az idén is elsősorban a távközlési szolgáltatások bizonyulnak, ahol 8,7 százalékos növekedés, 3,7 milliárd eurós piacnagyság várható. A bővülő teljesítményben továbbra is vezető szerep jut a 80 százalékos penetrációjú mobilpiacnak.

Ám a jósolt fejlődési ütemet kissé túlzónak tartja Sugár András, a piacvezető mobilszolgáltató, a T-Mobile vezérigazgatója. Úgy látja, hogy az éleződő hangpiaci verseny és a mérséklődő tarifák miatt csökkenő bevételeket nem tudják ilyen mértékben ellentételezni az adatátvitelre alapozott mobilszolgáltatások. Noha ez évtől az újabb fejlesztések révén a korábbinál gyorsabb átvitelt jelentő EDGE technológia is belépett a piacra, ott még komoly áttörés nem várható.

A elemzés a térségbeli országokénál sokkal stabilabbnak minősíti a magyarországi vezetékes távközlési piacot, amelyet a szélessávú internet-hozzáférés és a vezetékes adatátvitel átlagosnál dinamikusabb növekedésének tulajdonít.

Ezt támasztotta alá kétéves értékelésével a napokban Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter is, aki kiemelte, európai összehasonlításban az elmúlt két év során a hazai szélessávú internetpiac kétszer olyan gyors ütemben nőtt, mint a nyugat-európai országokban. A költségvetési megszorítások miatt az uniós forrásokkal együtt 2004-ben 7,7 milliárd forint kormányzati forrás biztosított a távközlésben, a következő két évre a közös támogatási keret együttesen meghaladhatja a 27 milliárdot.

A vezetékes adatátvitelben a hazai piac a tavalyi 36,7 százalék után, az idén további 29,5 százalékkal nőhet, átlépve a félmilliárd eurós nagyságot. Ezzel Lengyelország után a második legnagyobb forgalmú piaccá válik az új uniós tagok között. A bővülésben nagyok az eltérések az egyes technológiák között - mondja Varga Lajos, a PanTel Rt. stratégiai marketing- és üzletfejlesztési menedzsere. A szélessávú megoldások között az ADSL-ben a leglátványosabb a felfutás, de a drágább bérelt vonali piacon lemorzsolódás mutatkozik. Az üzleti adatátviteli piacon jelentős árerózió ment végbe, így az ügyfélszám- vagy adatforgalom-emelkedés nem hoz feltétlenül bevételnövekedést.

Reálisnak tartja az informatikai piac idei közel 9 százalékos bővülését Beck György, a HP Magyarország Kft. vezérigazgatója, a szakmai érdekegyeztető szervezet, az Inforum elnöke. A kiskereskedelmi forgalmat az idén érezhetően élénkíti az adókedvezménnyel támogatott Sulinet Expressz program. Az uniós támogatások megjelenésével megélénkült a kis- és középvállalati megrendelők igényeit kielégítő piaci szegmens. Elmozdulás figyelhető meg az államigazgatás informatikai beruházásaiban is, bár ezt a költségvetési megszorítások kellően kordában tartják. Az e-Europe program alapján elvárt nagy e-rendszerek kialakítása azonban az idén még biztosan nem indulhat el. A következő két évben viszont még jelentősebb fellendüléssel lehet számolni, feltéve, ha az üzleti szféra ki tudja használni a 2004-2006 folyamán százmilliárd forintra tehető informatikai fejlesztésekre szánt uniós és kormányzati támogatási forrásokat.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.