Budapest legnagyobb, hétezer négyzetméter alapterületű elektronikai hulladékkezelő központját alakítja ki új telephelyén az Inter-Metal Recycling Kft. - közölte érdeklődésünkre Tihanyi Ervin, a társaság elektrohulladék-üzletágának vezetője. Az elsősorban vas- és színesfém-kereskedelemmel foglalkozó vállalatnál a tervek szerint a jövőben egyre nagyobb figyelmet fordítanak az e-hulladék kezelésére. Ez indokolta a fedett elektronikai hulladékkezelő központ létrehozását a cég 800 millió forintért megvásárolt új telephelyén.
Az Inter-Metal várakozásai szerint az elektronikai hulladékkezeléssel kapcsolatban, az európai uniós elvárásoknak megfelelően még a nyáron megszülető kormányrendeletnek köszönhetően, többszörösére nőhet a vállalathoz feldolgozásra beszállított e-hulladék mennyisége. Az Inter-Metal Recycling Kft.-nél jelenleg évente mintegy 1300 tonna elektrohulladékot bontanak szét, illetve készítenek elő újrahasznosításra. Magyarországon elsőként, tavaly ősszel helyeztek üzembe - a leselejtezett televíziókészülékek és számítógép-monitorok képcsöveinek környezetkímélő újrahasznosítását segítő - képcsőbontó gépsort. A 30 millió forintos beruházás révén évente 20-25 ezer televízió- és monitorképcső újrahasznosítása válik lehetségessé. Ez azonban még mindig csak töredéke annak az évi 300-400 ezer készüléknek, ami a háztartásokból és az irodákból a szemétlerakókba kerül.
A Magyarországon évente keletkező 100-130 ezer tonna elektronikai hulladéknak jelenleg alig 8-10 százalékát dolgozzák fel szakszerűen, miközben a keletkező hulladék mennyisége évente 8-10 százalékkal nő. A települési önkormányzatok által üzemeltetett hulladékgyűjtő udvarokban az e-hulladék leadása a lakosság számára ingyenes. A cégeknek a feleslegessé vált elektronikai eszközök hulladékként történő leadásakor azonban fizetniük kell, aminek fejében a hulladékgyűjtő cégek garantálják a hulladékok környezetkímélő módon történő kezelését.
Tavaly február 13-án lépett érvénybe két európai uniós direktíva, amelyek az elektromos és elektronikus készülékek hulladékainak kezeléséről, illetve a berendezésekben található veszélyes összetevőkről rendelkeznek. A két jogszabály rendelkezéseinek teljes megvalósítására közel hat év áll az uniós tagországok rendelkezésére.
Az első határidő 2004. augusztus 13.: eddig az időpontig valamennyi tagországnak át kell emelnie a két törvény rendelkezéseit saját törvénykezésébe. Ettől az időponttól számítva további egy év áll a hatóságok rendelkezésére, hogy az elektromos és elektronikus készülékek hulladékairól rendelkező törvénynek megfelelően biztosítsák a lakosság részére a leselejtezett eszközök térítésmentes visszavételének lehetőségét, valamint a készülékek gyártói által finanszírozott begyűjtés, kezelés, hasznosítás és hulladéklerakás rendszerét. A gyártók 2005. augusztus 13-a után egyénileg lesznek felelősek az általuk gyártott berendezésekért, míg a korábban piacra került eszközök hulladékairól közösen kell gondoskodniuk.
Az 1994-ben alapított Inter-Metal Recycling Kft. egy jelenleg három cégből álló vállalatcsoport tagja. A társaság a tavaly 3,7 milliárd forintos forgalmat elérő cégcsoport bevételeinek mintegy egyharmadát adta. A 85 főt foglalkoztató vállalatcsoport további tagja a kereskedelemmel, veszélyes hulladékok begyűjtésével és szállításával, elektromos és elektronikai berendezések hulladékainak kezelésével foglalkozó Inter-Metalex Kft., valamint a belföldi és nemzetközi árufuvarozást végző Ferrocar Kft.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.