A Jukosz orosz olajcég három termelővállalatának le kell állítania olajeladásait az anyacég adóvitái miatt, ez pedig termelésének leállításával is járhat - jelentette be a cég. Ez a társaság termeli az Oroszországban felszínre hozott olaj mennyiségének tizedét s adja a Magyarországon felhasznált olaj 70 százalékát. Ismert, hogy a cég 2001-es termelése után az orosz adóminisztérium utólag 3,4 milliárd dollárnyi adót követel, ám annak kifizetését lehetetlenné tette a cég számláinak és vagyonának zárolásával.
A hír nyomán a brent olajminőség londoni jegyzése 94 centtel, 39,60 dollárra nőtt szeptemberi szállításra, az amerikai könnyűolaj ára pedig 1,21 dollárral drágulva hordónként 43,05 dollárra nőtt a Nymexen. (Mindkét jegyzés legutóbbi, 13 és fél éves csúcsát június 2-án jegyezték, a brent akkor 39,12, az amerikai olaj 42,45 dollárba került.)
Semmilyen hivatalos döntés nem született sem az olajeladások, sem a termelés leállításával kapcsolatban - válaszolt lapunknak Markov Dmitrij, Oroszország magyarországi nagykövetségének kereskedelmi tanácsosa. Emlékeztetett, hogy más vállalatok esetében is láttak már valótlan információk napvilágot. Közölte, ha a Jukosz körüli feszült helyzet mégis a cég exportjának zavarához vezetne, "van Oroszországban elég olajcég, amely bármikor, a Jukoszéhoz hasonló feltételekkel annak helyére állhat".
Ezt támasztották alá érdeklődésünkre hazai elemzők is, emlékeztetve, hogy az orosz olajtársaságok vevői, így a Mol Rt. is, a Transznyefty csővezetéki társasággal állnak szerződéses kapcsolatban. Köztük a szállítási jogokat előre, kvótarendszerben osztja le az orosz olajipari minisztérium. A szerződésekben általában a vezetéktársaság vállalja, hogyha valamely olajtársaság bármi okból nem tudja teljesíteni szerződését, más forrásból pótolja a kieső mennyiséget. Ezt azért is megteheti, mert az orosz olajipar túltermelése miatt komoly sorban állás alakult ki a szállítási lehetőségekért. Piaci elemzők szerint egyébként a magyar ellátás biztonságát növeli, hogy korábbi hírek szerint a magyar olajtársaság más orosz cégekkel, így például a TNK-val, a Lukoillal is kapcsolatban áll. Biztonsági tartalékként pedig importálhatunk az Adria-kőolajvezetéken, amelyen keresztül évi 5 millió tonna olaj hozható a Földközi-tengerről Magyarországra.
A Mol Rt. sajtóirodája megerősítette a Jukosz szállításaival kapcsolatban, a magyar olajcégnél nem aggódnak. Ismert, hogy a Mol tavaly nyáron kötött tízéves szállítási szerződést az orosz céggel, mely szerint az évi 7,2 millió tonna olajat szállít a Barátság kőolajvezetéken Százhalombattára, illetve a Slovnaft pozsonyi finomítójába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.