Néhány héten belül szerkezetkész állapotban lesz az Ecomissio Kft. új csarnoka, amelyben a vállalkozás elektronikai hulladékok bontásával foglalkozik majd. A cég Tiszaújvárosban egy évi 8200 tonna kapacitású veszélyeshulladék-égetőt üzemeltet, amely jelentős mennyiségben fogad elektronikai hulladékot is. Ugyanakkor a leselejtezett eszközökben lévő anyagok jelentős részét hasznosítani lehetne, így vetődött fel, hogy egy olyan üzemcsarnokot építsünk, amelyben elemeire bonthatók a hulladékká vált termékek - fejtette ki kérdésünkre Kiss Imre. Az Ecomissio Kft. ügyvezetője elmondta: a 360 négyzetméteres csarnok építése, valamint a szükséges alkatrészek beszerzése összesen 60-70 millió forintba kerül, s a tervek szerint az új épületben 2005 elején kezdődhet meg a munka. Első lépésben az Ecomissio Kft. az eszközökben lévő műanyagok, valamint a fémek és nemesfémek kinyerésére törekszik, ám amennyiben az üzleti számítások beválnak, a későbbikben az előfeldolgozás továbbfejlesztése is szóba kerülhet. Így elképzelhető, hogy hoszszabb távon a kiszedett nyákok darálását és frakcionálását is megszervezi a vállalkozás. A cég elsősorban ipari üzemektől és különféle közintézményektől vesz át elektronikai hulladékokat, ám a következő években a lakosságtól származó leselejtezett eszközök is megjelenhetnek. Az új csarnok működtetéséhez a jelenleginél nagyobb mennyiségben kell elektronikai hulladékokat fogadni, ezért azt fontolgatjuk, hogy csatlakozzunk-e valamelyik alakulófélben lévő koordinálószervezet hálózatához - tette hozzá Kiss Imre.
Ezzel párhuzamosan az Ecomissio Kft. a közelmúltban százszázalékos tulajdont szerzett a Tiszavasváriban lévő veszélyeshulladék-égetőben is. Hosszas mérlegelés után az eddigi résztulajdonos, az ICMN Kft. belement az adásvételbe, ám az Ecomissio Kft.-nek a következő hónapokban jelentős összeget kell az évi 5 ezer tonna kapacitású létesítmény felújítására fordítani. Az égetőnek ugyan van füstgáztisztítója, ám az európai uniós környezetvédelmi előírások értelmében 2005. január 1-jére az emisszió folyamatos mérésére alkalmas berendezéssel kell felszerelni az égetőt, amelynek költsége elérheti a 45 millió forintot. Emellett, gazdaságossági megfontolások miatt, egy általános felújításra is szükség lesz. Ennek részeként a létesítmény kapacitásának növelésének a lehetőségét is megvizsgáljuk, így a fejlesztés költségigénye elérheti a 100 millió forintot. A cég árbevétele dinamikusan növekszik: a forgalom összértéke 2001-ben alig haladta meg a 470, a tavalyi árbevétel pedig elérte a 700 millió forintot.
A cég az elmúlt időszakban is jelentős összeget fordított fejlesztésekre: az 1996-ban megépített veszélyeshulladék-égetőre tavaly szerelték fel a folyamatos emisz-sziómérésre alkalmas műszereket, 40 millió forint értékben. A közelmúltban átalakíttatták a létesítmény füstgáztisztítóját is, továbbá jelentős bővítést hajtottak végre a fedett tárolóterületek kapacitásának megnövelése érdekében, amelyek beruházási költségei együttesen meghaladták a 150 millió forintot. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.