BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rontják az egyensúlyt a megújulók

Csökkenne a hazai villamosenergia-rendszer üzembiztonsága a megújuló energiaforrások arányának jelentős növelésével a Mavir Rt. szakértői. Magyarország nemzetközi kötelezettségben vállalta, hogy 2010-ig megduplázza a megújuló források arányát teljes energiatermelésén belül.

A megújuló energiaforrások többféle erőműtípusban használhatók, ezek menetrendesíthetősége és szabályozhatósága is eltérő. A megújuló elsődleges forrásokra alapozott kondenzációs erőművek technikai minimális és maximális értékek között üzemeltethetők. Ilyenek a biogázzal működő kis erőművek vagy a kapcsolt villamos energiát termelő hőszolgáltató erőművek egy része is.

Az ezen erőműtípusokban termelt áramot az MVM Rt.-nek mint közüzemi nagykereskedőnek vagy a területi áramszolgáltatónak kötelező átvennie, mégpedig a gazdasági minisztérium által meghatározott áron - emlékeztet Potecz Béla, a Magyar Villamosenergia Ipari Rendszerirányító Rt. (Mavir Rt.) szakértője. Miután a kötelező átvételi árak általában magasabbak a rendszerszintű határköltségnél, e mennyiség után a rendszerirányító kompenzációt fizet az említett közüzemi engedélyeseknek. Tavaly ez 14 milliárd forintot tett ki. Az alacsony terhelésű éjszakai időszakokban jelentkező erőművi terhelési minimumproblémák enyhítésére a szóban forgó erőművek termelését a rendeletbe foglalt átvételi tarifazónaárakkal szabályozásra lehet ösztönözni a völgyidőszakban történő termelés csökkentés érdekében.

A hazai vízerőművek termelése jól tervezhető és alacsony. Ám csak 0,5-0,6 százalékos az energiatermelésből való részesedésük, így szabályozási gondot nem okoznak - mondja Potecz Béla. Mindezek jól jelzik, hogy a megújuló energiaforrásokkal termelő erőművek kevésbé szabályozhatók, mint amennyire a felhasználói igények napi változásai miatt arra szükség lenne. Ezért az egész rendszer szabályozhatóságát nehezítik. Jelenleg a rendszerben rendelkezésre álló üzembiztonsági tartalékok mintegy 5 százalékkal, 60 megawattal maradnak el a Mavir által szükségesnek tartott mértéktől. Így a megújuló kapacitások ma mintegy 3,8 százalékos arányának növelése az üzembiztonság csökkenését eredményezné.

A megújulók arányának emelése miatt növelni kell az üzembiztonsági tartalékokat is. Főleg igaz ez a szélerőművekre, miután a hazai szélviszonyok közötti éves teljesítőképességük a beépített teljesítményük mindössze 10 százalékát éri el. Eszerint üzembiztonsági tartalékigényük 90 százalékos. Az átlagos rendszerszintű tartalékigény 20 százalék körül mozog. Ha az országban 2010-ig összesen 200 megawattnyi szélerőművi kapacitás létesülne, mellé 140 megawattnyi üzembiztonsági tartalékot is kellene létesíteni. Ennek éves lekötési költsége mai árakon mintegy 3 milliárd forint. További 110 millió forint kompenzációval kellene számolni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.