Alaposan átalakul a tájkép a következő két évben a Kisalföldön és a Bakonyban, ahol négy, egyenként több tucat turbinából álló szélerőműparkot fognak felépíteni. Sopronkövesd és Nagylózs térségében a Hungarowind Kft. tervezi a létesítést, amely összesen 30, egyenként 1,5 megawatt teljesítményű erőműből áll majd. Tibor Sabo, a cég résztulajdonosa s egyben ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta: mostanra az összes szükséges hatósági engedélyt sikerült beszerezniük, így a tervek szerint jövő márciusban elkezdődhet a beruházás. Ennek keretében először a helyszínre vezető utakat erősítik meg, illetve látják el – szükség szerint – szilárd burkolattal, és ezzel egy időben a belső földkábelhálózat lefektetése is megtörténik. Ezután jön a széltornyok felépítése, amelyek 2006 őszén állnak majd üzembe. A Hungarowind Kft.-t az ügyvezető igazgató a Germania Windpark GmbH-val és a Winvest Finanzierungsservice GmbH-val közösen hozta létre; e két cég Németországban már több szélerőműparkot épített fel és üzemeltet jelenleg is. A Sopronkövesd térségébe tervezett 70 millió eurós beruházást a Hungarowind saját tőkéből és hitelből fogja finanszírozni, s olyan 100 méter magas tornyokat épít fel, amelyek csúcsán a szél 77 méter átmérőjű rotorokat hajt majd. A turbinákat a német Repower cég szállítja.
Alig egy hónappal ezelőtt kapta meg a környezetvédelmi engedélyt a Bágyogszovát és Hárskút mellé tervezett szélerőműpark létesítéséhez az EETEK Hungary Rt. A cég jelenleg a hálózati csatlakozás feltételeiről tárgyal az E.On Hungária Rt.-vel, valamint a Magyar Villamos Művek Rt.-vel, s ezzel párhuzamosan megkezdődött az építési engedélyezési eljárás is. A tervek szerint az EETEK összesen 26 milliárd forintot fordít a két, egyenként 25-30 széltoronyból álló erőmű létesítésére. A 1,5 megawatt teljesítményű tornyokból álló parkok építése a kisalföldi és a bakonyi helyszínen is 2006 második felében vagy 2007-ben kezdődhet el. A tervek szerint a beruházáshoz szükséges pénzt az EETEK részben bankhitelből, részben pedig a céget tulajdonló – az EBRD és a Dexia-Fe pénzintézetek által létrehozott – befektetési alap forrásaiból meríti.
Ugyancsak a Bakonyban, Zirc–Olaszfalu térségében készül egy szélerőműpark építésére az Euro Green Energy Kft. A céget az ír SWS befektetőcsoport és a Flemming Contsruction Ltd. alapította, ők Írországban már több szélenergetikai beruházás lebonyolításában vettek közösen részt. Az Euro Green Energy a Bakonyban öszszesen 38 darab 3-3 megawatt teljesítményű turbina felállítását tervezi, s a beruházás költsége eléri majd a 140 millió eurót. A cég tájékoztatása szerint a 100 méter magas széltornyok létesítéséhez szükséges engedélykérelmeket már benyújtották, s ha jól megy, az erőmű 2007 végén vagy 2008 elején kezdheti meg működését. A hálózati csatlakozás megteremtése érdekében az Euro Green Energy a szélerőműparktól egy csaknem húsz kilométer hosszú távvezetéket épít ki. Ezt Litér mellett kötik majd össze a Magyar Villamos Művek Rt. rendszerével. A két vállalat már megkötötte a Zirc mellett megtermelt áram országos hálózatba táplálását biztosító szerződést. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.