Tíz százalék feletti növekedés várható jövőre a személyi számítógépek (PC) piacán – derül ki az IDC piackutató cég tanulmányából. A társaság előrejelzése szerint 2006-ban 229,5 millió PC-t adnak majd el világszerte, ez 10,5 százalékos bővülést jelent 2005-höz képest. Ezzel a személyi számítógépek piaca négy egymást követő évben ér el tíz százalék feletti növekedést. A dinamikus fejlődés az elmúlt évekhez hasonlóan jövőre is az alsóbb kategóriás asztali és a hordozható készülékek iránti egyre nagyobb igénynek köszönhető. Az IDC középtávú előrejelzése szerint 2009-re már 300 millió PC-t értékesítenek világszerte, az érték pedig eléri a 250 milliárd dollárt.
A világ legnagyobb személyiszámítógép-piacának számító Egyesült Államokban az idei hurrikánok – Katrina, Rita, Wilma – okozta károk és az emelkedő üzemanyagárak ellenére továbbra is jók a kilátások. A robbanásszerűen növekvő noteszgéppiac és az erős üzleti szegmens hajtja előre a PC-piacát jövőre is. A notebookok 2008-ra várhatóan már az Egyesült Államokban eladott személyi számítógépek felét teszik ki. Hasonló a helyzet Nyugat-Európában is, ahol szintén a hordozható gépek iránti nagy kereslet a növekedés mozgatórugója, azonban a régió gazdaságának gyengébb teljesítménye és a számítógépcserék csökkenése miatt lassul a bővülés üteme. Az ázsia, óceánia térségben a kedvezőtlen hatások – mint például az emelkedő olajár vagy a madárinfluenza – ellenére is gyorsuló növekedésre számítanak az IDC elemzői.
A többi régiótól eltérő folyamatok tapasztalhatók Japánban, ahol a noteszgép-értékesítés bővülése csak kismértékben haladja meg az asztali számítógépeknél tapasztaltat. A végfelhasználói kereslet csökkenése és a magas olajár, illetve egyéb kedvezőtlen hatások miatt visszafogott vállalati költések miatt kisebb bővülést várnak az ázsiai szigetország PC-piacán a piackutató cég szakemberei jövőre.
A harmadik negyedévben 17 százalékkal, 52,8 millióra nőtt a világon eladott személyi számítógépek száma az előző év hasonló időszakához képest az IDC adatai szerint. Az év utolsó három hónapjában éves szinten 15 százalékos növekedésre számítanak az elemzők. Így az idén várhatóan 15,8 százalékkal bővül a PC-piac az előző évhez képest, míg 2004-ben még csak 15,3 százalékos volt a fejlődés az előző évhez viszonyítva.
A harmadik negyedévi bővüléshez nagymértékben hozzájárult az Egyesült Államokban a tanévkezdés is, míg az Európát, Közel-Keletet és Afrikát magában foglaló EMEA régióban a kisvállalatok és egyéni felhasználók megnövekedett fogyasztása. A gyártók között őrzi piacvezető pozícióját a Dell, a céget az eladott személyi számítógépek számát tekintve a Hewlett-Packard követi, míg a harmadik helyen a múlt év végén az IBM PC-üzletágát megszerző kínai Lenovo található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.