VoIP-üzletben a Tesco
Újabb szereplővel bővült a brit internetes telefon (VoIP)-piac, ezúttal nem technológiai cég, hanem a szigetország legnagyobb kiskereskedelmi áruházlánca, a Magyarországon is 55 üzletet üzemeltető Tesco jelent meg ezen a területen – derül ki a The Guardian összeállításából. Az üzlethálózat internetes telefoncsomagja – amely egy készüléket és a szükséges szoftvert tartalmazza – 19,97 fontba kerül (7300 forint), és egyelőre csak Nagy-Britanniában kapható, 350 üzletben. A szolgáltatás keretében a felhasználók saját telefonszámot kapnak, amely bármilyen hálózatból hívható, és természetesen ők is indíthatnak hívásokat vezetékes és mobilszámokra egyaránt. A többi VoIP-szolgáltatáshoz hasonlóan a hálózaton belüli hívások a Tesco ajánlatában is ingyenesek. Vezetékes hálózatba a szigetország területén és a főbb nemzetközi viszonylatokban percenként 2 penny a hívás díja. A társaság nem kér havi előfizetési díjat, csak a tényleges beszélgetések után kell fizetni. A megoldáshoz szélessávú webelérés kell, és csak akkor működik internetes telefonként, ha a számítógép be van kapcsolva, egyébként hagyományos hanghívást bonyolít.
A Tesco színre lépésével tovább élesedik a verseny a brit VoIP-piacon, amelyen jelenleg a British Telecom és a France Telecom internetes üzletága, a Wanadoo a meghatározó, a becslések szerint 80-80 ezres felhasználói létszámmal. A napokban jelentette be az America Online is, hogy több millió fontot fordít fejlesztésre Nagy-Britanniában, több száz telefonközpontban elhelyezve berendezéseit, amelyek révén szélessávú internetes és telefonos szolgáltatást nyújthat.
Arra vonatkozóan egyelőre nincsenek adatok, hogy Magyarországon mennyien élnek az olcsó telefonálási lehetőséget kínáló VoIP-szolgáltatásokkal, a területen megjelenő szolgáltatók száma azonban gyorsan nő. Októberben jelent meg a hazai VoIP-piacon a T-Com, amely a
T-Online-nal közösen szoftveres megoldást kínál a felhasználóknak. Talán a legújabb szereplő ezen a területen a szolgáltatását decemberben elindító EnterTel. A cég az EnterNet és az Asylum Telecom stratégiai partnereként hardveres és szoftveres VoIP-megoldást egyaránt kínál ügyfeleinek.


