BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alakul a NEGP

Az előzetes megállapodás szerint és a korábbi terveknek megfeleleőn az orosz Gazprom lett az Észak-európai Gázvezeték Projekt Vállalat (NEGP) 51 százaléka. A NEGP Co. üzemeltetőcég érintett részvényei április 10-én kerültek a gázóirás tulajdonába, az előző tulajdonos a ZGG GmbH volt.

Az előzetes megállapodás még tavaly novemberben született a Gazprom, E.On Ruhrgas AG és a Wintershall AG között. Akkor jegyezte be a német szabályok szerint létrehozott, teljes tulajdonú leányvállalalát, ZGG GmbH-t a Gazprom. A projektcég felel a vezeték partmenti szakaszának építéséért. A korábbi terv szerint a Gazpromnak 51 százalék jut a porjektcégből, a két partnerének 24,5-24,5 százalék. Elvileg beszállhat egy negyedik partner is a két német cég rovására. Ismert azonban, hogy néhány nappal ezelőtt a német BASF megállapodott a Gazprommal, hogy 24,5 százalék szavazó és 10 százalék nem szavazó részvény erejéig beszáll a beruházásba, az E.Onnal viszont még nem jutottak dűlőre.

A beruházás várható nagysága született több mint négymilliárd euró. A lefektetendő cső hossza meghaladja az 1200 kilométert. A Balti-tenger mélyén jut majd el Oroszország primorszki kikötőjétől Nyugat-Európába. Átadása 2010-re várható.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.