Magyarországon a drágulás ellenére továbbra is gázzal éri meg leginkább fűteni és energiát termelni: ára mintegy harmada a többi energiahordozóénak. Ennek abból a szempontból van nagy jelentősége, hogy a jórészt erre a tüzelési formára berendezkedett országban még az áremelkedéssel sem kell energiahordozót, illetve az eltüzeléshez berendezést váltani. A környező országokhoz képest ? Romániát kivéve ? még mindig Magyarországon a legolcsóbb a hatósági gáz. A legalacsonyabb fogyasztási kategóriájú háztartások számára a gázár több mint 30 százalékát teszi ki a támogatás. (Köbméterenként nettó 64,70 forintból 22,15 forint a támogatás. A 64,70 forintot még 12 százalék áfa terheli.)
A törvény szerint a következő árkorrekció július 1-jén esedékes, az újakban pedig változatlanul benne lesz az eddigi támogatás. Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója szerint a költségvetés évi 100 milliárd forintot takaríthatna meg, ha csak az átlagos jövedelem alattiak juthatnának olcsóbban a földgázhoz. Becslése szerint a ma kiosztott évi 150-200 milliárd forintnyi állami kompenzáció kétharmada a legmagasabb jövedelműeket segíti. Hatvani György, a gazdasági tárca helyettes államtitkára a gázárak politikai érzékenységével és a fogyasztók korlátozott teherbíró képességével magyarázta, hogy nehéz lépéseket tenni a támogatások csökkentésére. Érdeklődésünkre elmondta: már hónapok óta készül az Ifjúsági, Családügyi és Szociális Minisztériumban (ICSSZM) készül a támogatási rendszer azon tervezete, amely a mostani kompenzációs rendszert váltaná fel. Érdeklődésünkre az ICSSZM-nél megerősítették: folynak az új rendszer hatásvizsgálatai és készülnek a számítások, a munkát a GKM-mel és a PM-mel közösen végzik. Veres János pénzügyminiszter tavaly októberben a következő fűtési szezonra ígérte a szociális alapú gázár-támogatási rendszer bevezetését.
A szabad verseny elősegítése érdekében az Európai Unió tilt mindennemű ártámogatást, a szociális jellegűt azonban engedélyezi. Ennek szellemében tulajdonképpen Magyarország számára nem kötelező búcsút venni a most érvényes kompenzációs rendszertől. Bevezetésekor ugyanis a hazai gázárakat olyan mértékben kellett emelni, hogy lényegében a lakosság egésze támogatásra szorulónak minősült. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.