Háromszázmillió forintos fejlesztést indított a gumi- és elektronikai hulladékok feldolgozásával foglalkozó Euro-Novex Kft. A beruházás célja, hogy a cég Újszilvás melletti központi telephelyén a gumihulladék-hasznosító kapacitást a jelenlegi 22-23 ezer tonnáról évi 30 ezerre, az elektronikai hulladékfeldolgozó kapacitást pedig évi 1,2 ezer tonnáról 2 ezerre növeljék – fejtette ki kérdésünkre Sziráki Károly, az Euro-Novex Kft. műszaki tanácsadója.
A cég másfél évtizede foglalkozik leselejtezett gumiabroncsok hasznosításával a Kelet-Pest megyei településen, s ma már több mint 1300 gazdálkodó szervezetet szolgálnak ki Magyarországon. Jelenleg a beérkező gumihulladék egy részét – aprítást követően – energetikai felhasználás céljára értékesítik, emellett megkezdődött a sportpályák és játszóterek építéséhez felhasználható gumitéglák és járólapok gyártása is. A vállalatnál ezenkívül folyamatos fejlesztői munka folyik a gumihulladék útépítéseknél történő felhasználása céljával. A technológia lényege, hogy az utak aljzatában a kőterítést aprított gumihulladékkal váltják ki, amely elsősorban a mezőgazdasági- és a kerékpárutak építésénél jöhet szóba. A hagyományosnál olcsóbb technológia előnye, hogy a rugalmasság és a vízáteresztő képesség javításával megnöveli az utak élettartamát, miközben szükségtelenné teszi a kavics beszerzését, s ezzel elkerülhetővé teszi a tájsebeket okozó felszíni kőbányák nyitását. Komoly üzleti lehetőséget rejt, hogy a hazai mezőgazdasági utak alig 2-5 ezreléke szilárd burkolú, s ezen a téren jelentős fejlesztésekre lehet számítani.
Az eddigi fejlesztések eredményeképpen az Euro-Novex Kft. már tavaly is 22,7 ezer tonna gumihulladékot fogadott. Ezzel egy időben a cég árbevétele a 2004-es 394 millió forintról tavaly 500 millió fölé emelkedett, jövőre pedig 800 millió–egymilliárd forint közötti forgalommal számolnak a vállalkozásnál. Ugyanakkor a cég számára rendkívül káros, hogy az országba nagy mennyiségben szállítanak be használt gumiabroncsokat a jogszabályi előírásokat megkerülve, miközben – legalábbis papíron – jelentős a hulladékexport is. Az import közvetlenül az új abroncsokat értékesítő vállalatokat sújtja, ezek eladásait érezhetően viszszaveti a használt abroncsok behozatala. Ugyanis az új abroncsok értékesítésének visszaesése esetén csökken a forgalmazók hulladékhasznosítási kötelezettsége is. Tehát az érintett cégek kevesebb licencdíjat fizetnek majd a hasznosítási feladataik teljesítését megszervező koordináló szervezeteknek, amelyek kevesebb támogatást tudnak fizetni a hasznosítást ténylegesen ellátó cégeknek. Hasonló hatása van a hazai hulladék gumiabroncsok hasznosítási célú exportjának is. Ebben az esetben az új termékeket értékesítő cégek hasznosítási célú ráfordításai végül az exportot szervező társaságoknál csapódnak le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.