Az ingatlanpiacról negyedévente konjunktúra indexet publikáló intézetek közül az Ecostat Ingatlanbarométere süllyedést, míg a GKI-AL indexe emelkedést mutat. A különbség oka, hogy az Ecostatnak pesszimistábban nyilatkoztak a kivitelezők, mint a GKI-nak.
A konjunktúra mutatók a piaci szereplők várakozásait tükrözik, így a végső számban a szereplők szintetizált véleménye tükröződik. Az Ecostat Ingatlanbarométere március végén 46,5 százalékon állt, amely érték 1,5 százalékponttal alacsonyabb a múlt év véginél. A GKI-AL ingatlan indexe bár még mindig a negatív tartományban jár, az első negyedév végi -13,8 százalék több mint 7 százalékponttal jobb, mint a múlt év végi -21,4 százalékos mutató.
Az Ecostatnál a kivitelezők indexe az elmúlt öt év legalacsonyabb értéke. A kivitelezők pesszimizmusát mutatja, hogy elenyésző arányban szándékoznak saját célra raktárat, illetve irodát építeni. Az áremelkedési jóslatuk legalább duplája a várt inflációnak (4-6 százalék), viszont az építési költségek emelkedését csak fele ekkorára teszik. A fejlesztők, a forgalmazók és a lakosság is optimisták az Ecostat vizsgálatában.
A GKI-AL felmérésében nyilatkozók közül a forgalmazók és a fejlesztők voltak a pesszimisták, míg a vállalatok kifejezetten jónak vélték a piacot. Viszont ebben a mutatóban is a lakáspiaci index a legrosszabb. Legjobb kilátásokkal az üzlethelyiségek piaca kecsegtet, azt követi a raktár-, majd az iroda piac. VGO
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.