Erősödik az orosz tőke külföldi térhódítása, egyes megfigyelők éppen ebből a szempontból elemzik a luxemburgi Arcelor oroszországi cégfelvásárlását is. Igaz, a fő motívum ott az acélipar konszolidációja, az érintett Szeversztal tulajdonosa, Alekszej Mordasov azonban a részvénycsere során 32,2 százalékhoz jut az Arcelorban. Az Arcelor ezzel a lépéssel akarja elejét venni, hogy az indiai Mittal felvásárolja. A világ legnagyobb acélgyártója persze már jelezte, válaszul ő is vesz egy orosz acélgyártót, a magnyitogorszki gyár a fő esélyes.
Az Arcelor–Szeversztal fúzió nem meglepő azt tudva, hogy a két társaságot többéves együttműködés kapcsolja össze, tavaly együtt indultak az ukrajnai Krivorizssztal privatizációs pályázatán is. Beleillik abba a tendenciába, amit nemrég az orosz Pravda vázolt fel. Eszerint a kilencvenes években meggazdagodott orosz iparmágnások két új növekedési területet találtak: a high-techet és a külföldi gyártást. Mindez azért is érdekes, mert az orosz gazdasági terjeszkedésen belül eddig főként az olaj- és a gázipari cégek ügyleteiről lehetett hallani. (Például a Lukoil amerikai töltőállomáshálózat- és finomítóvásárlásairól vagy a Gazprom európai akvizíciós terveiről.)
Ám egyre több a nem szénhidrogén-ipari befektetés. A Norilszki Nikkel kombinát mögött álló Vlagyimir Potanyin áprilisban közvetve megvásárolta az egyik amerikai high-tech cég 35 százalékát, de 35 százalékot szerzett az amerikai Plug Power üzemanyagcella-fejlesztő társaságból is. Az Oleg Deripaszka által támogatott Ruszal alumíniumóriás a villamosenergia-termelésbe fektetett, előzőleg pedig – egészíti ki a felsorolást a
Financial Times Deutschland – két külföldi timföldgyártót szerzett. Az Alfa cég a török távközlésben, a Szeversztal pedig az olasz acéliparban terjeszkedett.
Értelemszerűen kevesebb tudható az orosz cégek külföldi hadiipari gyártásáról, de a 2007-re előirányzott 70 milliárd dolláros orosz védelmi ipari beruházás számottevő része sejthetően a hadiipari bevételek növelését célozza, esetleg partnerországokban folyó gyártással. Roman Abramovics olajmágnás, a leggazdagabb orosz eddig kilógott a sorból, amikor európai futballcsapatot és autóverseny-pályát vett. Most viszont „megkomolyodott”: hírek szerint szemet vetett a Jevrazholding orosz acélipari társaság 40 százalékára. Igaz, ez belföldi ügylet. A példáknál többet mond néhány összesített adat: az orosz cégek 2005-ös amerikai befektetései elérték az egymilliárd dollárt, az orosz ipari és energiaügyi miniszter szerint a tendencia erősödik. Viktor Hrisztyenko zászlóshajóként a már említett Szeversztal, a Norilszki Nikkel és a Lukoil céget emelte ki. Még látványosabb az Orosz Központi Bank kimutatása, amely szerint e pénzintézetek közvetlen külföldi befektetései a 2003-as 25,989 milliárd dollárról 2004-re 39,182 milliárdra nőttek. A külföldön hasznosuló orosz tőke jelentős része persze a szovjet utódállamokba érkezik. Nem titkolt szándék, hogy gazdasági eszközökkel orosz ellenőrzés alá vonják a hajdani szovjet erőforrásokat, piacokat.
Az orosz állam dönt a felhalmozódott olajpénzekről
Egy-két év alatt óriási, 150-200 milliárd dollárnyi kereskedelmi többlet halmozódott fel Oroszországban a szénhidrogén-eladásokból. A nyersanyag-exportálók befektetéseiken, akvizícióikon keresztül igyekszenek eljutni a végfelhasználókig. Bár terjeszkedési szándékuk természetes, van két sajátossága Oroszország nemzetközi gazdasági törekvéseinek – válaszolt lapunknak Hegedűs Miklós, az GKI Gazdaságkutató Rt. Energiakutató Kft.-jének igazgatója. Egyrészt az orosz állam súlya meglehetősen nagy a gazdaságban. 150-200 milliárd dollár nagy pénz, abból már gazdaságpolitikát, politikát lehet csinálni, s ennek meg is van az esélye, ha az összeg fölött az állam rendelkezik. Megnyugtatóbb lenne, ha e pénzekről nem közvetlenül az orosz állam rendelkezhetne, mert így nagyobb lenne az esélye, hogy a pénzt a gazdaságra, nem pedig az ország gazdasági, politikai erejének növelésére használják. Ugyanakkor ez csak lehetőség, nem szabad túlértékelni – hangsúlyozta Hegedűs Miklós. A másik sajátosság – a történelmi előzmények miatt – az, hogy rossz az orosz üzleti szándékok fogadókészsége térségünkben. A politikában, de a szélesebb közvéleményben is fenntartások vannak az orosz vállalatok jó szándékát illetően, e társadalmi beidegződés mindenképpen káros.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.