A súlyos allergiás asztma kezelésében sok beteg a ma alkalmazott leghatékonyabbnak tartott terápiák mellett is komoly tünetekkel küzd. A legutóbbi adatok szerint az asztma közel kétszázezer embert érint hazánkban, és az elmúlt tíz évben több mint 250 százalékkal nőtt a diagnosztizált asztmások aránya. A betegség enyhe szakaszában a tünetek jól kezelhetőek, de a súlyos asztmában szenvedő betegek egy részének az életminősége a jelenlegi gyógyszeres terápiák mellett is kimondottan rossz Magyarországon – derül ki az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének (ABOSZ) lapunkhoz eljuttatott kutatásából.
Az összesített eredményekből kiderül, hogy a magyar betegek állapotukat rosszabbra értékelik nyugat-európai betegtársaikénál. Több mint 30 százalékuk a jelenleg elérhető terápiák mellett is gyakran küszködik asztmás rohammal, míg ez az arány Nyugat-Európában 20 százalék alatt van. A gyógyszeres kezelésektől a betegek a gyors és hosszan tartó hatást, valamint a mellékhatások minimalizálását várnák el. A válaszadók szerint a havi egyszeri gyógyszerbevitel lenne a legideálisabb. A tünetek javításában az asztmások szerint a legfontosabb szerepet az új, hatásos gyógyszerek játszanák.
A felmérés rámutatott arra is, hogy a betegek bíznak a jövőbeni terápiákban: 84 százalékuk szerint az öt év múlva elérhető gyógyszerek jobbak lesznek a jelenleg használtaknál. Öt éves időtávlatban csaknem 40 százalékuk várja, hogy az egészségbiztosító a jelenleginél nagyobb mértékben támogatja majd az asztmások kezelését, ugyanakkor közel egyharmaduk pesszimista, ők nem számítanak jelentős változásra ezen a téren az elkövetkezendő néhány évben. A súlyos asztmások 44 százaléka anyagi segítséget vár a kormányzattól az asztma ellenes gyógyszerek kutatásaihoz, és 29 százalékuk számít térítésmentes gyógyszerre – áll a felmérésben.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint Nyugat-Európában évente 12 000 haláleset hozható összefüggésbe az asztmával. A becslések alapján az asztma Európában 30 millió embert érint. A betegek 90 százalékánál az asztmás a rohamokat környezeti tényezők – pollenek, állatszőr és a poratkák – váltják ki. Nyugat-Európában az asztmások körülbelül 20 százaléka súlyos beteg, akik között vannak olyan érintettek, akiknek a tüneteit az elérhető legjobb terápiák alkalmazása ellenére sem sikerül kielégítően kezelni. VGO
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.