Nyereségesek Kínában a vegyipari cégek
Bővülés. Igen gyorsan növekszik Kínában az olaj- és a vegyipari társaságok nyeresége. A két ágazat cégei az egy esztendővel korábbinál már tavaly is közel harmadával nagyobb – összesen mintegy 370 milliárd jüanos (46,6 milliárd dolláros) – profitot realizáltak, s a következő években is hasonló mértékű növekedésre lehet számítani – írja a Business Wire a Research & Markets piackutató cég elemzése alapján.
Különösen jól teljesítettek a mezőgazdasági vegyi termékek előállításával foglalkozó cégek: a műtrágyagyártók 64 százalékkal, 17,7, a növényvédőszer-gyártók pedig közel felével, 3,3 milliárd jüanra növelték nyereségüket. Nem ment viszont túl jól a korábbi évekhez képest a műanyaggyártóknak, amelyek profitja 13 százalékkal esett vissza.
Szakértők szerint a következő években a külföldi nagyvállalatok beruházásai hajthatják a világ legnépesebb országának vegyiparát. A kínai vegyiparban rejlő lehetőségeket ugyanis egyre jó néhány multinacionális vállalat ismeri fel. Az elmúlt hónapokban több német cég is számottevő fejlesztésekbe kezdett az országban.
A világ legnagyobb vegyipari konszernjének számító német BASF augusztus közepén jelentette be, hogy több kínai céggel együttműködve izocianátgyárat építene Sanghajban. A ludwigshafeni központú csoport egymilliárd dollárt szán az új üzemre, amelyben a tervek szerint évi 160 ezer tonna TDI-t (toluilén-diizocianátot) és 240 ezer tonna MDI-t (metilén-difenil-izocianátot) állítanak elő. A BASF – amely már most is az egyik legnagyobb külföldi befektető Kínában – 2010-ben teljes árbevételének legalább tizedét a világ legnépesebb országában szeretné elérni.
Németországon kívüli legnagyobb beruházását hajtja végre Kínában a Bayer AG is. A vállalat egy évi 900 ezer tonna kapacitású, műanyagokat előállító gyárat épít szintén Sanghajban, mintegy 1,8 milliárd dollárból. A komplexum a tervek szerint 2009-re készül el, s ezzel az a cég elsődleges célja, hogy erősítse pozícióit a térségben. A BASF egyik legnagyobb német versenytársának számító Bayer egyébként tavaly 1,8 milliárd dolláros árbevételt realizált Kínában, ez az idén akár 20 százalékkal is nőhet.
Háromszázmillió dollárból bővítené kapacitásait a következő öt évben Kínában a szintén német Wacker-Chemie is. A vállalat 2010-ben szeretné megnyitni szilikongyártó egységét Csiangszu tartományban. A társaság gyorsan terjeszkedik Kínában: már az idén is helyi forgalmuk 50 százalékos bővülésére számítanak. VG


