BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Februárban sztrájkolnak a villamosenergia-ipar dolgozói

Első lépésként február 6-án, műszakkezdéstől két órás figyelmeztető sztrájkot tartanak a villamosenergia-ipar dolgozói, mert összességében mintegy 63 ezer embert, közöttük 43 ezer nyugdíjast érint a gazdasági miniszter terve, hogy megvonja az érintettek áramdíj kedvezményét.

Eredménytelenség esetén, február 8-án 8 órás általános, majd ezt követően február 12.-től egészen a megegyezésig tartó folyamatos sztrájkot hirdetett a szakszervezet. Kóka János miniszter elhatározása szerint megvonják az ágazathoz tartozók áramdíjkedvezményét, amely szerinte évi nyolcmilliárdos kiadást jelent a többi fogyasztónak.

A villamosenergia-ipari alkalmazotti tarifa, amely egyaránt jár a 20 ezer aktív dolgozóknak és a mintegy 43 ezer nyugdíjasnak, azt jelenti, hogy az érintettek a jelenlegi átlagos 32 forint/kWh helyett 11,50 forint/kWh + ÁFA áron, vagyis nagyjából egyharmadáért juthatnak hozzá a villamos energiához, évi 20 ezer kWh mennyiségig.

Ez a kedvezmény Magyarországon az 1920-as évekre nyúlik vissza, amikor a magán és állami energiacégek dolgozói teljesen ingyenesen kapták az áramot, majd ez a háborút követő évtizedekben kedvezményes, de alanyi jogon járó juttatássá alakult át. Az ágazat mai dolgozói és nyugdíjasai így szerzett jogként élvezik a kedvezményes tarifát, ami egyébként a vállalatok és az ágazati kollektív szerződésben, valamint a dolgozók egyéni munkaszerződésében is szerepel, vagyis alapvetően a fizetés részének is tekinthető. Az ilyen fajta kedvezmény azonban nemcsak itthon, hanem az unió több országában ismert és elfogadott, így a magyarországi energiaiparban jelentős részesedéssel rendelkező német és francia (E.On, RWE, EdF) energiaszolgáltatóknál is meglévő juttatás, de többek között még Olaszországban és Portugáliában is létezik.

Mindezen túlmenően a kilencvenes évek közepén, a magyarországi privatizációban érdekelt cégekkel megkötött privatizációs szerződés is tartalmazza, hogy biztosítaniuk kell a továbbiakban is a dolgozók és nyugdíjasok részére ezt a kedvezményt. A sztrájkbizottság tagja a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZSZ), a Bánya és Energiaipari Szakszervezet (BDSZ) és a Liga VHSZ (Villamos- és Hőenergiaipari Szakszervezet), melyeknek tagszervezetei több mint 20 ezer dolgozót fognak össze.

Például a VDSZSZ múltja több, mint 75 évre tekint vissza, így az ágazatban tevékenykedők érthetően védik elődeik által megszerzett jogaikat. A VDSZSZ és az ágazati sztrájkbizottság elnöke, Gál Rezső szerint a gazdasági miniszter terve, hogy megszünteti ezt az úgynevezett C tarifakedvezményt, amely egyaránt sérti a munkavállalók érdekeit és a kormányprogramban szereplő szociális párbeszéd elvét is. A jelenlegi átlagosan 32 forint/kWh áramtarifában pedig mindössze alig 25 fillért jelent a díjkedvezmény.

Ezzel szemben az állami bevétel a különböző adók és járulékok formájában 11 forint/kWh, míg a cégek osztaléka 2,54 forint/kWh. A gazdasági minisztert adó SZDSZ szerint elfogadhatatlan, hogy a szakszervezetek sztrájkolni akarnak ezért a juttatásért, amely évente mintegy 8 milliárd forintba, azaz naponta 22 millió forintba kerül a többi fogyasztónak, és a szocializmusból örökölt kiváltságnak tekinthető. A szakszervezet képviselői az érvényes sztrájktörvény értelmében fel fogják venni a kapcsolatot az érintett vállalatok vezetőivel, hogy megállapodjanak a sztrájk alatt biztosítandó elégséges szolgáltatásról. A sztrájkbizottság tagjai számba vették azt a lehetőséget is, hogy a nyugdíjasok bevonásával országos demonstrációt szerveznek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.