Haldokló city? Konganak az üzletek Váci utcában
A Váci utca környékén tucatszám állnak üresen az üzletek - derül ki az Index összefoglalójából.
A Sütő utca és a Szomory tér sarkán az Electrolux volt mintaboltját percek alatt bezárták. A poros kirakatüvegek néhol arról tanúskodnak, hogy a boltnak vagy egykori vendéglátóhelynek már jó ideje nincs bérlője.
A Kígyó utcában, a közelmúltban olasz kézbe került Klotild-palotával szemben az 1902-ben nyitott Apostolok étterem megszűnt több mint 100 év működés után, a helyiség azóta üresen áll.
Mellette zárva az Ajka Kristály volt üzlete.
Néhány méterre onnan, a Váci utcán a Subway mellett és fölött hirdetnek bérbe adó helyeket, a Petőfi-Pilvax sarkán egy volt Rossmann kirakatának üres üvegtekintete bámul búsan a föld alól kiáramló autókra.
Ha a Párizsi udvaron átsétálunk a Haris közbe, néhány méteren belül négy bezárt üzletet is találunk. Ezek egyike adott otthont a legnagyobb márkanévnek, az Escadának, amely elhagyta a belvárost. Az üzlet jelenleg is kiadó, bár piaci körökből úgy tudni, nem sokáig: februárra új bérlővel szerződhetnek. Az ötméteres belmagasságú, 140 négyzetméteres alapterületű üzletért – ebből 110 négyzetméter az eladótér – áfa nélkül havi kétmillió forintot kell fizetni, a négyzetméterenkénti bruttó bérleti díj így 17 ezer forint.
Ezzel a nem egészen 70 eurós tarifával a volt Escada-üzlet nem is számít drágának. A kereskedelmi ingatlanok nagyon megdrágultak már a kilencvenes évek végére a környéken. Ma már a 100-110 eurós négyzetméterenkénti díj sem ritka – mondja Pál Erika, a Jones Lang LaSalle szakértője.
A Váci utca bolthálózatának bérleti díja persze mindig meghaladta a fővárosi átlagot, a kilencvenes évek közepéről származó adatok szerint itt már akkor 70 márka volt egy négyzetméter bérleti díja, amikor máshol a 40-et sem érte el. Ennek ellenére a Váci utca, nemzetközi viszonylatban legalábbis, nem volt mindig extradrága, ám egy év alatt 25 százalékot drágult mind a Váci utca, mind a környéke, ami jelentősen rontotta a vonzerőt.
Visszatérve a négy bezárt üzlettel büszkélkedhető Haris közre: a kis utca egyáltalán nem számít kivételnek. A Vácival párhuzamos Galamb és Petőfi Sándor utcában is vannak üresen álló üzletek, akárcsak a Régiposta, a Sütő, a Fehér Hajó utcában, a Pilvax közben vagy a Pesti Barnabásban. Néhány helyet átalakítanak – dolgoznak munkások egyebek mellett a Szervita téri volt BÁV-áruházban és a Bécsi utcában, ahol egy majdani Fashion Streetet hirdet a védőhálón lévő reklám –, de a többségük láthatóan új bérlőre vár.
És még várhat is egy darabig, legalábbis, ha helytálló a kereskedelmi ingatlanokkal foglalkozó szakértő előrejelzése. Szerinte a Váci utca ugyan továbbra is vonzó marad a kereskedők számára, "ott az sem üres, ami üres" – mondja; hozzátéve: a környező utcák már egyáltalán nem vonzzák a kereskedőket, mivel "a mellékutcákba nem akar menni senki". (index)


