Energia. Tegnap reggel óta újból a szokásos olajmennyiség érkezik a Barátság olajvezetéken Oroszországból Fehéroroszországon át az öt európai vevőhöz, köztük a 80 százalékban orosz olajat használó Magyarországra. A háromnapos szállítási szünetet az eladó és a tranzitország kereskedelmi vitája okozta. Mint beszámoltunk, az orosz fél által kért, tonnánként 108 dollárra emelt olajárra a fehéroroszok 45 dolláros tonnánkénti tranzitvám kivetésével válaszoltak, s azt nyomban le is vonták a szállítmányból. Az orosz Transznyefty szállítócég válaszul elzárta országa legnagyobb európai exportvezetékét.
Az energiaforrástól elvágott országok nem kerültek olyan kiszolgáltatott helyzetbe, mint az orosz gázexport egy évvel korábbi elzárásakor – nem is pontosan ugyanazok a vevők voltak a két eset szenvedő alanyai –, mert némi kereskedelmi és bőséges stratégiai tartalékaik mellett más forrásból is juthattak olajhoz. Magyarországon több mint félnapi biztonsági készlet fogyott el, de az Adria-olajvezetéken már nem kellett importálni. Alekszander Lukasenko fehérorosz elnök ugyanis szerda délelőtt újabb egyeztetést kezdeményezett Vlagyimir Putyinnal, s ettől kezdve felgyorsultak az események. A fehéroroszok letettek a tranzitvámról, majd visszaengedték a vezetékbe a jogosulatlanul kivett 79 ezer tonnányi mennyiséget, és a Transznyefty is kinyitotta az orosz olajcsapot. Rövidesen a magyarországi stratégiai készleteket is ki lehet egészíteni a szokásos, 90 napi felhasználásnak megfelelő nagyságúra.
Bár a végleges orosz–fehérorosz olajár-megállapodás megkötése mára maradt, a szállítás rendeződése után ez már kisebb nemzetközi figyelmet kap. A Barátság vezeték leállításában érintett országok azonban nyilván nehezen felejtik majd el, hogy az oroszok és a fehéroroszok is a velük való előzetes egyeztetés – vagy legalább a tájékoztatásuk – nélkül vágták el őket az energiahordozótól.
53 dollár alatt
A piac már a világ olajkínálatának 40 százalékát adó OPEC olajkartellre figyel. A szervezet elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy az év eleje óta 12 százalékkal esett az olaj ára, s már a hordónkénti 53 dollárt sem éri el. Újabb kínálatszűkítést tart szükségesnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.