BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Receptmizéria: Lehull a lepel az Algopyrinről!

A nem vényköteles kategóriában (OTC - nem vényköteles - termelői áron számított értékben messze az Algopyrin a piacvezető gyógyszer Magyarországon), ez mindenképpen figyelembe veendő szempont, amikor arról van szó, hogy vénykötelessé teszik-e. Hatóanyaga a metamizol-nátrium, amelynek humán alkalmazását immunrendszer-károsító hatása miatt az Egyesült Államokban, Svédországban és több fejlett államban 1980-ban megtiltották, Németországban pedig vénykötelessé tették. Az egészségügyi tárca tegnap kiadott közleménye szerint Ausztriában, Belgiumban, Észtországban, Hollandiában, Lengyelországban, Litvániában, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban a metamizol tartalmú készítmények vénykötelesek, Franciaországban és a skandináv állomokban pedig már kivonták ezeket a forgalomból. 

A kilencvenes években végzett széles körű vizsgálatok azonban bebizonyították, hogy a hatóanyag a feltételezettnél kisebb kockázatú. "Az okozott vérképzési zavarokat főként skandináv országokban mutatták ki. Hazánkban egyetlen ilyen esetről sem számoltak be" – mondta a Magyar Hírlapnak Magyar Kálmán, a SOTE Gyógyszerhatástani Intézetének munkatársa. A professzor szerint a rendellenesség előfordulása nem annyira dózisfüggő, inkább egyéni érzékenységre vezethető vissza. "Ezért jelen pillanatban nem találom szakmailag indokoltnak az Algopyrinre vonatkozó receptírási kötelezettséget. A lépés mögött az Európai Unió egységesítési törekvései, valamint üzletpolitikai érdekek állhatnak" – tette hozzá Magyar Kálmán.

A szakértő úgy véli, a paracetamoltartalmú készítmények gyógyszerészi kontroll alól történő kikerülésének ugyanaz lehet az oka, mint egykor az Algopyrin vény nélkülivé válásának: a felhasználás gyakorisága. A paracetamol valóban kevésbé veszélyes ugyan, de túladagolása könnyen halált okozhat. Emellett csak a lázat és fájdalmat csökkenti, a gyulladást nem. Az Algopyrin alternatívájaként használható nem szteroid gyulladásgátlók közös mellékhatása, hogy tartós szedésük gyomorvérzést, fekélyt okozhat. Egy új hatóanyagcsoporttal (nimesulid) próbálják kiváltani ezeket, Magyar Kálmán szerint egyelőre nem meggyőző eredménnyel: "Kevés tapasztalatunk van róluk, néhányat már kivontak a forgalomból." (Magyar Hírlap)

Itt még többet olvashat az Algopyrin hatóanyagáról, mellékhatásairól, a gyógyszerről folytatott nemzetközi vitákról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.