OLAJELLÁTÁS. Tegnap óta megint jön kőolaj a Barátság vezetéken, ugyanis az orosz és a fehérorosz tárgylalópartnerek megállapodtak, de a végleges alku a két ország államfőjének holnapi megbeszésén születik meg. Holnap terjesztik Vlagyimir Putyin orosz és Alekszander Lukasenko fehérorosz elnök elé az Európába történő olajszállítás leállítását okozó vita megoldási javaslatát. A tervezet előkészítésén tegnap – fehérorosz kezdeményezésre – egyeztetett az orosz és a fehérorosz elnök. A minszki elnöki sajtóiroda szerint kompromisszumos megállapodásra jutottak. Ennek tartalmáról nem közöltek semmit, ám Putyin két napja közölte, addig szóba sem áll Lukasenkóval, amíg utóbbi vissza nem vonja a tranzitolajra kivetett, tonnánként 45 dolláros vámot.
Fehéroroszország a tranzitvámot arra válaszul rótta ki, hogy az orosz szállító megemelte a fehéroroszoknak ez évben küldendő olaj árát. A vita a tranzitvám olajban történő levonásába, majd a Barátság vezeték olajcsapjának elzárásába torkollott. Öt európai ország – köztük Magyarország – maradt orosz olaj nélkül.
A kompromisszum tehát a tranzitvám visszavonása mellett a másik oldalról az olaj 180 dolláros tonnánkénti árának csökkentését tartalmazhatja, s nyilván szó volt azon olaj sorsának rendezéséről is, amelyet Fehéroroszország önkényesen saját tárolóiba irányított, természetben beszedett tranzitvámként.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter döntése értelmében az 90 napnyi stratégiai olajkészletéből egy héten át napi 15 ezer tonna használható fel. Ebből folyamatosan működhet a százhalombattai finomító, kielégíthető a hazai üzemanyagpiac és a vegyipar igénye is. Teljesítjük Szlovákia felé fennálló exportkötelezettségünket is.
A tartalékok kímélése érdekében és az árvita esetleges elhúzódására számítva megkezdődött a felkészülés az Adria-olajvezetéken keresztüli olajimportra is – ismertette a tegnapi parlamenti megbeszélés után Kóka János. Az orosz–fehérorosz közeledésről azonban csak ezt követően érkezett hír, kedvező esetben tehát nem lesz szükség az Adria bevetésére.
Az orosz–fehérorosz olajárvita kapcsán Göncz Kinga külügyminiszter méltánytalannak nevezte, hogy előzetes közlés nélkül zárták el az olajcsapot, megnehezítve az olajimport nélküli napokra való felkészülést. Ez veszélyezteti Oroszország megbízható szállító, illetve üzleti partner szerepét.
A Mol Nyrt. nem kapott olyan értesítést az orosz féltől, hogy az vis maiornak kívánná tekinteni az ügyet. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy cége a szállítóval negyedéves elszámolásban van, vagyis a most kieső szállítás még pótolható az időszakon belül. Kérdésünkre nem jelölte meg, mely szállítótól próbál a Mol olajat venni. BHL
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.