BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Akcióterv a 2007-es évre

Az idén meg kell kétszerezni a tavalyi közel kétmilliárd dollárnyi ukrán–magyar árucsere-forgalmat – fogalmazza meg a két ország 2007-es közös gazdasági akcióterve, amelyet tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és vendége, Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök írt alá Budapesten. A növekedés fő területe az energia és a szállítás – ez állt a megbeszélések középpontjában is. A gazdasági kapcsolatok erősödésében jól kihasználható, hogy már most is fejlettek villamos-energia- és gázkereskedelmi kapcsolataink, s mindkét ország az 5. páneurópai folyosó mentén fekszik.

Ukrán–magyar közös beruházások is indulnak. Ezeket a találkozóról tudósító ukrán hírügynökség nem nevezte meg, de ismert, hogy folynak az előkészületek a záhonyi logisztikai bázis és a hozzá tartozó közlekedési infrastruktúra közös fejlesztésére. Janukovics stabil és hatékony gázellátást ígért Magyarországnak, hangsúlyozva, hogy bár a gázügyletek magáncégek között köttetnek, a kereskedelemhez „megfelelő légkör” is szükséges. Az Interfax tudósítása szerint Ukrajna kész egymilliárd köbméternyi gáztároló-kapacitással javítani a Magyarországra történő, évi 12 milliárd köbméteres gázszállítás biztonságát. Növelni kívánja a magyarországi, illetve a rajta keresztüli európai gázexportot is, de ehhez fejlesztenie kell a gázinfrastruktúráját. A most évi hétmillió tonnás olajszállítás is növelhető 5-10 millió tonnával a Barátság–Adria olajvezeték kibővítése után.

Gyurcsány Ferenc szerint a tegnap aláírt dokumentum szokatlan abból a szempontból, hogy számos konkrét javaslatot fogalmaz meg, sőt megnevezi az adott ügyekért felelős személyeket is. Ilyen például, hogy szorosabb lesz az információcsere az ukrán és a magyar privatizációs ügynökségek, továbbá a külföldiek magyarországi beruházásait ösztönző ITDH és az ukrajnai rokonszervezet között. Tízéves közös agráripari fejlesztésről is döntött az ukrán agrárszövetség és a budapesti Inter-Service csoport.

Mindkét miniszterelnök támogatta a régióközi és a kulturális együttműködést is. Budapesten szobrot emelnek majd Tarasz Sevcsenko ukrán költőnek a két ország barátsága erősödésének jeleként.

Kérdés, nem a „légkörrel” volt-e a baj, amikor hétfőn Alekszej Sebersztov ukrán miniszterhelyettes közölte: kormánya utasítására törvénytervezet készült arról, hogy az ukrán áramot ezentúl csak aukciókon vehetik meg a külföldiek. A lépésre az igazságos árak bevezetése, más szóval amiatt van szükség, hogy a burstini erőmű áramának meghatározó részét olcsón megvásárló magyar System Consulting Zrt. ezentúl vagy fizessen többet, vagy szoruljon ki a piacról. Ezentúl csak az a cég juthat olcsóbban ukrán áramhoz, amelyik befektet az ottani exportkapacitások fejlesztésébe.

Erre reagálhatott Gyurcsány Ferenc, amikor a tudósítások szerint felajánlotta, hogy országunk kész beszállni egy 20 megawattos ukrajnai vízerőmű építésébe, egyébként pedig elégedettek vagyunk az ukrajnai áramimport rendszerével. Az ötlet persze nem új: Kapolyi László magyar vállalkozó évek óta készíti elő a kárpátaljai vízszabályozással és tározós erőmű létesítésével összekötendő ukrajnai villamosenergia-termelést. Épp az ő cége, a System Consulting kényszerülne a kedvezményes helyett aukciós áron áramot importálni, ha életbe lép az előbbi törvény. VG

Témák a találkozón

Árucsere-forgalom növelése

Nagyobb gázbiztonság

Nagyobb ukrajnai gáztárolás

Olajszállítás növelése

Növekvő gázszállítás

Ukrajnai vízerőmű-építés

Tízéves agrár-együttműködés

Privatizációs ügynökségek információcseréje

Befektetésösztönző szervezetek információcseréje

Kulturális együttműködés

Regionális együttműködés

Nagyobb gázbiztonság

Nagyobb ukrajnai gáztárolás

Olajszállítás növelése

Növekvő gázszállítás

Ukrajnai vízerőmű-építés

Tízéves agrár-együttműködés

Privatizációs ügynökségek információcseréje

Befektetésösztönző szervezetek információcseréje

Kulturális együttműködés

Regionális együttműködés-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.