BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Shell: új források kellenek

A következő években is kitüntetett szerepet kapnak az új energia-lelőhelyek, -források, valamint -hasznosítási technológiák a világ második legnagyobb integrált olajtársasága, a hágai székhelyű Royal Dutch Shell csoport beruházási stratégiájában. Így mind nagyobb súllyal részesednek majd a csoport tartalékai, illetve kínálata bővítésében a mélytengeri és nem hagyományos (főleg az extranehéz nyersolaj, a bitument tartalmazó homok, homokpala) szénhidrogén-lelőhelyek, a cseppfolyósított földgázt (LNG) termelő, valamint a földgázból tiszta folyékony származékokat (GTL-termékek) előállító projektek. A csoport az idén tervezett, nettó 22-23 milliárd dolláros, összberuházáson belül csak az új lelőhelyek kutatására, fejlesztésére mintegy kétmilliárdot tervez fordítani.

A Shell jelenlegi fő bitumeneshomok-beruházása a kanadai Athabasca-projekt, amelynek termelését meg kívánja kettőzni a folyó évtized végéig. A Muskegon folyó melletti felszíni bányában kinyert bitument hidrogén hozzáadásával alakítják át a finomítókban feldolgozható szintetikus nyersolajjá.

A földgázüzletágon belül egyre nagyobb hangsúlyt helyez az LNG-re, amelynek már most a legnagyobb magántermelője. Ez utóbbi kínálatának növelését elősegíthetik az Ausztrália északnyugati partjai közelében – más partnerekkel együtt – nyert új tengeri földgázkutatási engedélyek is.

A földgáz jelentőségét az innovatív üzemanyaggyártásban is korán felismerte a Shell, amely a töltőállomásain elsőként hozott forgalomba GTL-t (földgázból nyert folyadék) tartalmazó prémium gázolajkeveréket, köztük a V-Power Dieselt. Az idén februárban kezdte meg a világ legnagyobb, napi 140 ezer hordó kapacitású GTL-gyára építését a közel-keleti Katarban a helyi Pearl GTL állami olajtársasággal közösen.

A Shell beruházási és fejlesztési stratégiájából a megújuló energiahordozók sem hiányoznak, az ezredforduló óta már mintegy egymilliárd dollárt fordított kutatásukra és hasznosításukra. A társaság vezetői mindazonáltal úgy tartják, hogy ez utóbbiak a gazdaságosságot illetően még hosszú ideig nem veszik fel a versenyt a fosszilis energiahordozókkal.

A közel 109 ezer főt foglalkoztató Shell több mint 140 országban tevékenykedik. Magyarországon először 1925-ben alapított céget 75 százalékos részesedéssel Shell Kőolaj Rt. néven, e társaság Csepelen saját finomítót is üzemeltetett. Jelenleg két leányvállalata működik: a budapesti központú Shell Hungary Zrt. és a budaörsi székhellyel, zöldmezős beruházással 1994-ben létesített Shell Gas Hungary Zrt. Utóbbi PB-gáz-töltő üzeme Székesfehérváron üzemel.

Erős pozíciókkal Magyarországon

Az Interaggal 1989-ben létesített vegyes vállalatból kinőtt, 1993 májusától már a csoport százszázalékos tulajdonát képező itteni fő Shell-érdekeltség.

Az 1994 óta részvénytársasági formában működő Shell Hungary Zrt. a magyarországi üzemanyagpiac második legnagyobb szereplője, 20 százalék körüli részesedéssel. A Total Fina Elf töltőállomásokkal 2003-ban kibővült kúthálózata jelenleg 185 egységből áll.

A társaság ipari és gépjármű-kenőanyagot, valamint repülőbenzint is forgalmaz, ez utóbbiból hazai piacvezető.

Nettó árbevétele 2005-ben 182 milliárd forint volt, ezt tavaly több mint 10 százalékkal növelte az előzetes becslések szerint – közölte Fenichel Éva kommunikációs vezető.

Az 1994 óta részvénytársasági formában működő Shell Hungary Zrt. a magyarországi üzemanyagpiac második legnagyobb szereplője, 20 százalék körüli részesedéssel. A Total Fina Elf töltőállomásokkal 2003-ban kibővült kúthálózata jelenleg 185 egységből áll.

A társaság ipari és gépjármű-kenőanyagot, valamint repülőbenzint is forgalmaz, ez utóbbiból hazai piacvezető.

Nettó árbevétele 2005-ben 182 milliárd forint volt, ezt tavaly több mint 10 százalékkal növelte az előzetes becslések szerint – közölte Fenichel Éva kommunikációs vezető.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.