Például, hogy van-e megfelelő stadion. Ez a magyar-horvát pályázat leggyengébb pontja: a legelső kandidálás meghirdetése, vagyis 1995–1996 óta egyetlen, UEFA-szabványú létesítmény sem épült Magyarországon. Ennyi idő alatt pedig igazán fel lehetett volna húzni egyet, legalább, hogy lássák, nem a levegőbe beszélnek az itteniek.
A leendő hazai rendező városok közül Budapesten a Puskás Ferenc Stadiont az aljától a tetejéig újjá kell varázsolni, Debrecenben is kell egy vadonatúj, Székesfehérváron az egyik főlelátó már kész van, mint ahogy Győrött is. A horvátoknál annyival jobb a helyzet, hogy ott a már meglévő pályákat kell korszerűsíteni. Az UEFA követelményei szerint minimum 30 ezer férőhelyes stadionokra van szükség – a hazai tervek szerint ezeket úgy építenék meg, hogy később a magyar igényeknek bőven elég 20 ezer férőhelyesre vissza lehessen bontani. Ugyancsak rossz pontot jelenthet a gyenge szállodai kapacitás – Győrben például nincs is az előírt ötcsillagos hotel –, vagy a megfelelő nemzetközi repülőterek hiánya.
Persze az ellenfeleknél is lehet találni gyenge pontokat: az olaszoknál például a tavalyi bundabotrányt, az idei halálos szicíliai szurkolói balhét, vagy a rossz közbiztonságot. A lengyeleknél, ukránoknál a szintén kevés minőségi szállodát és autópályát, de a labdarúgó-szövetséggel kapcsolatos és azon túli politikai viszályok sem ritkák a két országban.
Nem elhanyagolható szempont, hogy ha nyerne a magyar pályázat, mennyibe is kerül majd a kivitelezése.
Magának a tornának a lebonyolítása körülbelül 300-400 milliárd forintot emészthet fel, az ötéves, sportcélú, infrastruktúrális és egyéb összfejlesztés pedig elérheti az ezermilliárd forintot is. De legalább ennyi, ha nem több hasznot is hozhat az Eb – ha jó az előkészítés, a lebonyolítás és az utóhasznosítás.
A korábbi két rendező, Belgium és Hollandia (2000) illetve Portugália (2004) legalább is jól járt vele. Belgiumban majdnem kétszeresére nőtt az igazolt labdarúgók száma, Portugáliában megerősödött a turizmus és a vendéglátóipar, negyvenezer új munkahely jött létre, csupán néhány túlméretezett, kihasználatlan stadion van a „negatív oldalon”. A jövőre esedékes Eb rendezői, a svájciak és az osztrákok is úgy kalkulálnak, hogy 80-85 milliárd forintnak megfelelő bevételt hoz az esemény a két ország gazdaságának.
Szóval a magyar és a horvát vezetők, így Kisteleki István MLSZ-elnök, Gyárfás Tamás pályázati előkészítő bizottsági elnök, Vlatko Markovic horvát futballszövetségi elnök és Zoran Cvrk horvát projektmenedzser egyaránt bizakodóak. Bár Markovic szerint az európai futballon belüli maffiakapcsolatok sokat nyomhatnak a latban, azért ha nem mi kapjuk az Eb-t, az az UEFA és nem a két ország szégyene lesz.
Cardiffban kedden fél-fél órában még tartanak egy utolsó prezentációt a versenyzők, majd szerdán fél tizenegykor Michel Platini UEFA-elnök bejelenti a győztest. A lobbizás az utolsó pillanatig tart, így lehetetlen előre megmondani, ki is nyer. Mindenesetre már terjed az a pletyka, hogy nevető harmadikként a lengyelek és az ukránok örülhetnek, mégpedig Hrihorij Szurkisz ukrán futballszövetségi elnök – amúgy Ukrajna leggazdagabb embere – „ajándékainak” köszönhetően.
Magabiztosan az élvonalból
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.