Lassan csupaszodik az ADSL-piac
Főleg a már ADSL-internet-előfizetéssel rendelkező és a szolgáltatót váltó ügyfelek számára lehet vonzó a hazai piacon alig több mint egy hónapja elérhető csupasz, vagyis telefon-előfizetés nélküli ADSL-konstrukció. Az új megrendelés esetén ugyanis több tízezer forintos egyszeri – belépési – díjat számolnak fel a szolgáltatók, míg a hagyományos telefonvonali interneteléréseknél általában elengedik ezt a díjat.
A konstrukció lényege, hogy akár olyan felhasználók is ADSL-hozzáféréshez juthatnak, akiknél korábban telefonvonal sem volt. A hazai webtársadalmat már évek óta foglalkoztatja a kérdés, hogy miért van szükség – a mobiltelefónia elterjedése miatt egyre kevesebbet használt, sokak számára felesleges – vezetékes telefon-előfizetésre is ahhoz, hogy széles sávú internethez juthassanak a felhasználók. A helyzetet végül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése rendezte, amely 2006 januárjában az öt magyarországi volt koncessziós vezetékes telefonszolgáltatást nyújtó vállalkozás (Magyar Telekom, Invitel, Hungarotel, Emitel, Monortel) ellen versenyfelügyeleti eljárást indított.
Azt vizsgálták, hogy az érintett cégek megsértik-e a versenytörvény rendelkezéseit azzal, hogy csak vezetékes telefon-hozzáférési szolgáltatás igénybevétele esetén nyújtanak ADSL-internet-hozzáférést. Az eljárás során mind az öt cég vállalta, hogy ez év nyár végéig bevezeti a csupasz ADSL-szolgáltatást. A konstrukció ugyan egyelőre csak a Magyar Telekom területein érhető el – ott a társszolgáltatók többségének kínálatában már meg is jelent –, de érdeklődésünkre a Hungarotelnél és az Invitelnél is azt közölték, hogy az előírt határidőre elérhetővé teszik a megoldást.
Szintén a GVH rendelkezése, hogy a csupasz ADSL-ajánlat árának olcsóbbnak kell lennie a telefonszolgáltatás és ADSL-internet-hozzáférés együttes áránál. Az ár-érték arányt tekintve azonban valószínűleg továbbra is jobban megéri majd a kombinált ajánlat választása, amelyben a szolgáltatók további kedvezményeket tudnak nyújtani ügyfeleik számára – mondta el érdeklődésünkre Zsembery György, az Invitel marketing vezérigazgató-helyettese. Éppen ezért a második legnagyobb hazai vezetékes telefonszolgáltatónál egyelőre nem számolnak a konstrukció tömeges elterjedésével.
A GVH erre vonatkozó rendelkezése ellenére egyelőre magasnak érezhetik a csupasz ADSL-konstrukciót választó előfizetők a havidíjat. Hiszen míg a belépőszintű, egy megabites hagyományos ajánlatok ára háromezer forint körül mozog – akciók esetén pedig hosszabb-rövidebb időre akár ingyenes is lehet, addig az új modellnél 6,5–7,5 ezer forint közötti havidíjjal lehet számolni. Persze a háromezer forint körüli különbség a telefon-előfizetésből adódik – amely a hagyományos konstrukciónál még megterheli a felhasználó pénztárcáját –, igaz, léteznek olyan csomagok is, amelyek olcsóbbak ennél.
A magasnak tűnő díjakért egyébként a csupasz ADSL-t már kínáló szolgáltatók a vezetékestelefon-cég nagykereskedelmi ajánlatát okolják. Nem elképzelhetetlen tehát, hogy a jövőben a hagyományos telefonvonali széles sávú internetes előfizetésekhez hasonlóan – amelyeknél részben a kiskereskedelmi árakon alapuló nagykereskedelmi tarifaszabályozásnak köszönhetően bő egy év alatt felére csökkentek a havidíjak – ebben a szegmensben is vizsgálódik majd a Nemzeti Hírközlési Hatóság.


