Erős túlzással lyukasra fúrják Magyarországot földgáz után kutatva a különböző olajipari cégek. Az utóbbi időszak sikeres próbafúrásoktól, újonnan felfedezett lelőhelyektől volt hangos. Magyarország tényleg földgáz nagyhatalom lesz, vagy hiú ábrándokban ringatjuk magunkat?
Az elmúlt másfél évtizedben bekövetkezett olajáremelkedés, illetve a mélyebb és bonyolultabb fúrásokat lehetővé tévő modern technológia keltette fel újra az olajipari cégek érdeklődését a magyar föld alatt lappangó, eddig kiaknázatlan vagy felfedezetlen ásványi kincsek iránt. Az ország területének körülbelül a 70-72 százalékára rendelkeznek kutatási engedéllyel a konzorciumok. Magyarországon jelenleg 11 cég 210 engedély alapján kutathat szénhidrogén-lelőhelyek után. Csak a Mol Nyrt. több mint száz helyen kapott erre lehetőséget szerte az országban.
A vállalat évente 8-10 milliárd forintot költ hazai kutatásaira – mondta el érdeklődésünkre Holoda Attila, a Mol közép-európai kutatás-termelési igazgatója. Az olajipari társaság a napokban jelentette be, hogy partnerével, a Magyar Horizont Energia Kft.-vel Okány, Kőrösfalu és Zsadány térségében, összesen több százezer köbméter hozamú földgázmezőkre bukkant. Egy másik cég, a brit érdekeltségű Inke Petroleum szintén a napokban közölte, hogy kutakat fúr ötmillió euróért Marcali környékén, ahol a becslések szerint 5,6 milliárd köbméternyi földgázt rejthet a föld.
Az év legnagyobb földgázszenzációját a Makói-árok mélyén lapuló, egyes becslések szerint 1000 milliárd köbméternyi gázt rejtő lelőhely jelentette, amelyet a kanadai Falcon magyar leányvállalata, a TXM Olaj- és Gázkutató Kft. tárt fel. A hetvenes években azonosított lelőhelyről a hagyományos, ezer méter mélységben alkalmazott hazai bányászati technológiával ezidáig lehetetlen volt felhozni a 5-6 ezer méter mélyen lévő földgázt.
„Az Egyesült Államokban néhány éve használt mélykitermeléses módszerrel a készlet 60-70 százalékát, azaz 600 milliárd köbméternyi gázt lehet nagy valószínűséggel felszínre hozni” – tájékoztatta lapunkat Szabó György, a társaság ügyvezetője. A TXM már megkapta az úgynevezett bányatelek engedélyt, a próbatermelés már folyik, a kitermelés pedig 2-3 éven belül futhat fel.
A mező nagyságát érzékelteti, hogy a magyar föld alatt található még kitermelhető hagyományos földgázvagyont tavaly összesen 83 milliárd köbméternyire becsülték, az éves hazai földgázfogyasztás pedig 15,2 milliárd köbméter. Ez alapján a makói mező negyven évre biztosítaná hazánk önellátását.
Az újonnan felfedezett, hagyományosan kitermelhető földgázmezők csupán a kimerülő források pótlására alkalmasak, de jelentősen nem tudják növelni a magyar kitermelést – véli Szabados Gábor, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnöke. A mélyfúrásos, bonyolult technológiával hasznosítható – makóihoz hasonló – készletek azonban jelentősen megváltoztathatják hazánk gázhelyzetét. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató szakértője szerint ezek a remények inkább a csodavárás kategóriájába tartoznak. De ha már a csodavárásnál tartunk, meg kell említenünk, hogy a makóihoz hasonló, sőt akár még annál is nagyobb feltáratlan gázmezők lapulhatnak a hasonló adottságokkal rendelkező Békési süllyedésben, a Dráva medencében és a Rába völgye mély területein is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.