Az év elejétől drágulhat a gáz a hazai szabadpiacon amiatt, hogy az importőr EMFESZ Kft.-nek is többet kell fizetnie az energiahordozóért. Az áremelkedés Türkmenisztánból indulva gyűrűzik be
a magyar piacra: a közép-ázsiai eladó ezer köbméterenként 30 dollárral, 130-ra emelte az orosz Gazpromnak 2008 első felében eladandó gáz árát. A második féléves ár már 150 dollár lesz, 2009-től 2028-ig pedig, a vevő türkmenisztáni szerződése lezárultáig, árképlettel határozzák meg a türkmén gáz árát. A képletet a türkmén eladó „piaci jellegűnek” minősítette a The Moscow Times tolmácsolása szerint.
A magyarországi importőrhöz a Gazpromtól a RosUkrEnergo gázkereskedő társaságon keresztül jut el a türkmén gáz. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója korábban és cége mostani közleményében is hangsúlyozta, hogy az árnövekményt továbbhárítják vevőikre. „Mivel azonban még nem tudható, hogy az orosz társaság menynyivel kér több pénzt a RosUkrEnergótól, s az sem, hogy az az emelésből mennyit érvényesít az EMFESZ Kft.-nél, még nem számszerűsíthető, hogy végül mennyivel drágul a hazai szabadpiaci gáz” – válaszolt a Világgazdaságnak a társaság ügyvezető igazgatója. Góczi István szerint annak ellenére, hogy a begyűrűzés mértéke nyitott, az már biztos, hogy cége kénytelen lesz magyarországi vevőinél is érvényesíteni a türkmén gáz drágulásának hatását. Magyarországra egyébként más úton, az orosz eredetűhöz keverve is érkezik türkmén gáz. Ezt a Panrusgáz Zrt. orosz–magyar vegyes vállalat vásárolja a Gazpromtól és adja el az E.On Földgáz Trade Zrt.-nek. E vonalon azonban – tudtuk meg két forrásból is – nem kell drágulástól tartani. „A Panrusgáz olyan árképlet alapján adja el a gázt az E.On Földgáz Zrt.-nek, amelyben nem játszik szerepet, hogy a Gazprom milyen forrásból szerzi be a gázt” – mondta lapunknak Kutas István, a vevő cég szóvivője.
Ugyanehhez hozzátették az eladóhoz közel álló forrásból azt is, hogy a Gazprom 2015-ig szóló magyarországi szállításának árképletében a mediterrán térség gázolaj- és fűtőolajárának mozgását veszik figyelembe. Leszögezték, hogy az árakban nem érvényesülhet a türkmenisztáni drágulás hatása.
A Gazprom annál kényesebb helyzetbe kerülhet legnagyobb vevőjével, Ukrajnával, amellyel már megállapodott a jövő évi árról. (Ennek nagyságát nem hozták nyilvánosságra, orosz lapok 160 dollárról vélnek tudni.) Most tehát ezt a szerződést kell újraírni, magasabb árral. Az egyezkedés az előző évek tapasztalata alapján magában hordozza a vita elhúzódásának, ezzel pedig a szállítás zavarának a kockázatát. Ukrajna máris jelezte: számottevő áremelés esetén nagyobb tranzitdíjat kér a rajta keresztüli gázszállításért.
Mint beszámoltunk, a Central European Gas Hub Baumgarten vállalkozás egy majdani gáztőzsde alapjául szolgálhat. A gázközpontban havonta már ma is körülbelül 1,7 milliárd köbméter gázzal kereskednek.
A Hub fizikai része, azaz a földgáz-infrastruktúra évi 47 milliárd köbméter gázt fogad és továbbít Németország, Olaszország és Franciaország felé, s 100 százalékos OMV-tulajdonban marad.
Mint beszámoltunk, a Central European Gas Hub Baumgarten vállalkozás egy majdani gáztőzsde alapjául szolgálhat. A gázközpontban havonta már ma is körülbelül 1,7 milliárd köbméter gázzal kereskednek.
A Hub fizikai része, azaz a földgáz-infrastruktúra évi 47 milliárd köbméter gázt fogad és továbbít Németország, Olaszország és Franciaország felé, s 100 százalékos OMV-tulajdonban marad.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.