A Mol számára értéknövelő ügylet értelemszerűen nem szolgálhatja egy potenciális felvásárló vagy egy versenytárs érdekeit, mégis kiábrándító, hogy az osztrák vállalat továbbra is csak a vételi ajánlatot tevő szándékainak szemszögéből ítéli meg a Mol-lal kapcsolatos híreket. A Mol-csoport növekedésében és fejlődésében érdekelt befektetők ugyanakkor üdvözölték a megállapodást a CEZ-zel - tette hozzá Ferencz I. Szabolcs.
Szerinte a megállapodást kiegészítő pénzügyi tranzakciók arányos értékbeni hozzájárulást tesznek lehetővé a két fél (a CEZ és a Mol) számára, közös tevékenységükhöz, s általuk mindkét fél stratégiailag érdekeltté válik egy hosszú távú szövetség kialakítására.
A kommunikációs igazgató szólt a részvényárfolyamról is. Az aktuális piaci áron bárki vásárolhat Mol-részvényeket. Az OMV által hivatkozott 32 ezer forintos ajánlati ár ez idő szerint egyszerűen nem létezik a Budapesti Értéktőzsdén. A magyar jog szerint a részvénypiac félrevezető tájékoztatása büntetendő - mondta.
Az OMV csütörtökön úgy értékelte: a CEZ 7 százalékos betársulása a Mol-ba "színtiszta pénzügyi mesterkedés", ugyanis a Mol és a CEZ ipari együttműködése nem kíván részvételt részvényesként. "A Mol vezetése továbbra is a Mol ellenőrzésére használja fel a részvényesek pénzét, és megtagadja a részvényesektől a lehetőséget a társaság jövőjének meghatározására", kommentálta az osztrák olaj- és gázipari vállalat, az OMV csütörtökön a Mol-CEZ együttműködés bejelentését az MTI-nek megküldött nyilatkozatban.
Megállapítva, hogy 7 százalék vételára "egyértelműen alacsonyabb" az OMV által nem hivatalosan ajánlott 32 ezer forintnál részvényeként, az OMV úgy véli, hogy a Mol és a CEZ megállapodása hasonló ahhoz, ahogyan a Mol elrendezte részvényei elhelyezését a BNP-nél, a Magnoliánál, az OTP-nél, az MFB-nél. "Megjegyezzük, hogy a Mol továbbra sem tartja be a tisztességes vállalatvezetés nemzetközi szokásait", írták az OMV illetékesei, majd kijelentették, hogy ezentúl is "érintetlen az OMV célja kombinációt elérni a Mollal".
A Mol csütörtöki közleménye szerint a megállapodás tovább javítja a Mol finomítóinak hatékonyságát, s így megerősíti a társaság vezető szerepét Európában és régiónkban, finomítói hatékonyság, illetve komplexitás tekintetében. Az erőművi és finomítói helyszínek közös optimalizálása és a kedvezőbb hálózati rendszerhasználati díjak további beruházási és működési költség megtakarításokat tesznek lehetővé. A Mol kihasználhatja az olcsóbb, kettős fűtőanyaggal előállított kogenerációs gőz piac nyújtotta előnyöket valamint annak lehetőségét, hogy a kapcsolódó földgáz- és villamos energia kereskedelemből is értéket teremtsen. A CEZ-el folytatott együttműködés nélkül a Mol villamos energia iránti igényének 60 százalékát, gőzfelhasználásának pedig 15 százalékát kellene külső forrásból beszerezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.