A Nyílt Dokumentumformátum Szövetség 2006 márciusában jött létre az Egyesült Államokban azzal a céllal, hogy képzéssel, információ-átadással, szakmai tudásbázissal segítse a közszolgálatban tevékenykedőket és a törvényalkotókat abban, hogy az exponenciálisan növekvő mennyiségű elektronikus elsődlegesen OpenDocument (ODF) formátumban tárolják. A nemzetközi szövetség alapító tagjai közül néhányan a magyar tagozat létrehozásában is részt vettek: Közép Európai Egyetem, IBM, Sun, Szabad Szoftver Intézet. Ez az elfogadott világszabvány és nyílt platform, amelyet az informatikai ipar legfontosabb szereplői egyaránt támogatnak, lehetővé teszi, hogy bármiképp változzék a technológia, az elektronikus iratok teljes mértékben elérhetők, szerkeszthetők és menthetők legyenek, akár évtizedek múlva is. A szövetség magyar tagozata azért jött létre, hogy elősegítse az ODF hazai elterjedését.
A hazai egyéni felhasználók mintegy 16-17 százaléka használ nyílt forráskódú irodai alkalmazásokat, míg az önkormányzatok körében 26 százalék körül van az ilyen megoldások részesedése. A közigazgatásban ugyanakkor egyelőre még nem jelentek meg ezek az alkalmazások, ebben a szférában jellemzően a Microsoft irodai megoldásait használják. Pedig nemzetközi szinten egyre több országban térnek át a nyílt forráskódú irodai programokra, így például Franciaországban, Németországban és Hollandiában is – mondta el Banai Miklós, az ODFA magyar tagozatának elnökségi tagja. Itthon a szegedi önkormányzat például két éve alatt mintegy 100 millió forintnyi licencdíjat takarított meg a nyílt forráskódú OpenOffice-ra való átállással – tette hozzá Banai Miklós.
Az ODFA magyar tagozatának tervei között szerepel a közigazgatás és államigazgatás folyamatos ellátása információkkal és összehasonlító tanulmányokkal. Emellett olyan kompetenciaközpontként szeretnének működni, amely képes a civilszférának is segítséget nyújtani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.