BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áramtermelés hulladékégetéssel

Hasznosítás. Az évente keletkező százezer tonna hazai égethető hulladékmennyiség 35-40 százalékát dolgozza fel a Sarpi Dorog Kft, amely így nemcsak a veszélyes hulladékoktól mentesíti a környezetet, hanem az égetés során keletkezett hőenergiából áramot is termel. Lágler Katalin, a vállalat ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, hogy az égető törpeerőműként is működik, hiszen évente egy megawatt villamos energiát termel, és ezt gyakorlatilag teljes egészében hasznosítják. A társaság minden évben 500 millió forintot meghaladó fejlesztést, beruházást végez annak érdekében, hogy a hulladékégető a lehető legkevesebb káros anyagot bocsássa ki. Lágler Katalin hozzátette, hogy saját maguk az előírt káros kibocsátás határértékének a töredékére vállaltak kötelezettséget.

Mindazonáltal ma még mindig több tízezer tonna veszélyes hulladék – például festékiszap – kerül szemétlerakókba, ez nemcsak hogy szennyezi a környezetet, de szabályellenes is. A másik probléma az, hogy az erőműveknek elvileg meg kellenne felelniük az uniós előírásoknak. Magyarországon az őket érintő szabályozás valóban EU-konform, az ellenőrzés már kevésbé. Mindemellett a legtöbb erőmű kapacitása kihasználatlan, hiszen az ipari termelés visszaesésével párhuzamosan becslések szerint 10-20 százalékkal csökkent a kibocsátott hulladékmennyiség is.

A Sarpi Dorog Kft. üzemelteti Magyarország legnagyobb veszélyeshulladék-égetőjét, amelynek kapacitása évi 35 ezer tonna. A társaság árbevétele 2006-ban meghaladta a 3,6 milliárd forintot. A ma 93 főt foglalkoztató társaságot – az akkor még Dorogi Hulladékégető Kft. – 1984-ben a Richter Gedeon, a Chinoin és az Egis gyógyszervállalat alapította, de a hulladékégető üzemelése – évi 25 ezer tonna kapacitással – csak 1991-ben indult. A privatIzációt követően, 1994-ben a francia Veolia csoporthoz tartozó Sarp Industries szakmai befektető vásárolta meg. VG



A tulajdonos cégcsoport

A Veolia Environnement a környezetgazdálkodási szolgáltatások területén a világ legnagyobb vállalata: mintegy 300 ezer foglalkoztatottal, több mint száz országban működik.

Az évente 30 milliárd euró forgalmat bonyolító francia cégcsoport tevékenysége felöleli a víziközmű-szolgáltatások, a hulladékgazdálkodás, az energiagazdálkodás és a tömegközlekedés területeit.

Ügyfélköre kiterjed az önkormányzatokra, költségvetési intézményekre, illetve az ipar és a szolgáltató szektor vállalataira. A magyarországi Veolia Energia 2005-ös árbevétele meghaladja a 66 milliárd forintot, míg a foglalkoztatottak száma a 2800 főt.

Az évente 30 milliárd euró forgalmat bonyolító francia cégcsoport tevékenysége felöleli a víziközmű-szolgáltatások, a hulladékgazdálkodás, az energiagazdálkodás és a tömegközlekedés területeit.

Ügyfélköre kiterjed az önkormányzatokra, költségvetési intézményekre, illetve az ipar és a szolgáltató szektor vállalataira. A magyarországi Veolia Energia 2005-ös árbevétele meghaladja a 66 milliárd forintot, míg a foglalkoztatottak száma a 2800 főt.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.