Dalkia: újabb projektek
Megújuló energiák terén Magyarország rendkívüli potenciállal rendelkezik, ezen belül kiemelkedő alternatív energiaforrás lehet a biomassza és a geotermikus energia. Napjainkban a biomassza alkalmas leginkább arra, hogy a piac igényeinek megfelelő, környezetvédelmi és gazdasági szempontból is életképes energetikai projektek valósuljanak meg – véli Fernezelyi Ferenc, a Dalkia Energia Zrt. fejlesztési igazgatója –, ezért az energiaszolgáltató vállalat ezen energiahordozó minél szélesebb körű felhasználására törekszik.
A biomassza nagy előnye, hogy a felhasznált energiahordozó folyamatosan újratermelődik. A Magyarországon évente keletkező mennyiség energiatartalma meghaladja az ugyanenynyi idő alatt felhasznált energia mennyiségét.
A biomassza öt forrásból – a növénytermesztésben, illetve az erdészetekben képződő melléktermékekből, az állattenyésztésből, ipari élelmiszer-ipari hulladékokból, illetve energetikai célú növénytermesztésből származhat. Jelenleg két fő felhasználási módja ismert, egyrészt a közvetlen elégetés, másrészt a biomasszából előállított biogáz hasznosítása; mindkét esetben villamos energia és hő nyerhető. A fentiek mellett a cégcsoport világszinten nap- és geotermikus energia felhasználásával is foglalkozik – mondta Fernezelyi Ferenc.
A Dalkia Energia a jövőben a megújuló energiák piacán kialakított pozícióját szeretné megerősíteni, illetve további biomassza-alapú projektek megvalósítását tervezi.
A 14,2 milliárd forint jegyzett tőkéjű Dalkia Energia Zrt. jogelődje a Prometheus Tüzeléstechnikai Vállalat volt, amely az 1992-es privatizációt követően vált a francia Dalkia csoport leányvállalatává. Jelenleg 800 alkalmazottal tevékenykedik, 2007-ben hozzávetőleg 40 milliárd forintos árbevételt könyvelt el.
A vállalat energetikai szolgáltatási üzletága energetikai háttérszolgáltatással – költségvetési és önkormányzati intézmények, ipari létesítmények, valamint távhőhálózatok üzemeltetésével – foglalkozik, mindemellett kiemelten kezeli ügyfelei energiafelhasználásnak optimalizálását is. A Dalkia Energia erőműüzletága a Dorogot és Esztergomot ellátó Dorogi Erőművet, a Richter Gedeont kiszolgáló Kőbányahő Kft. erőművét, valamint a 2007-ben felvásárolt Pannonpower csoport hat egységét foglalja magában. Erőművei korszerű kogenerációs rendszerrel működnek. A pécsi Pannon Hőerőműve Közép-Európa egyik legnagyobb, folyamatosan fejlesztett és bővített biomassza-erőműve is egyben.
Az anyacég
A magyarországi társaságot is felölelő Dalkia – a Veolia Environnement energetikára szakosodott leányvállalata – az európai piac egyik meghatározó szereplője: 38 országban több mint 96 ezer tüzeléstechnikai berendezést üzemeltet. 2007-ben mintegy 7,9 milliárd eurót meghaladó árbevételt ért el, s több mint 454 400 főt foglalkoztat. 2000-ben az EdF cégcsoport 34 százalékos tulajdonosi részt szerzett a Dalkiában.


