Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) a 2007–13 időszakban már önálló területként kezeli a környezetvédelmet. A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és az európai uniós energiapolitikával – a környezeti szempontok érvényesítése a gazdasági fejlődésben. Ennek is feltétele a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználása, a társadalom és a környezet harmonikus viszonyának kialakítása.
Az unióban elsősorban a károsanyag-kibocsátás, az egyes energiahordozóktól való függőség csökkentése érdekében kaptak nagyobb figyelmet a megújuló energiaforrások. Az Európai Bizottság 2007 januárjában mutatta be az egységes európai energiapolitika megalapozására irányuló „energiacsomagot”. Ennek részét képezi a „Megújuló Energia Útiterv”. Az Európai Tanács ezt követően kötelező célkitűzésként határozta meg, hogy a megújuló energiaforrások részaránya az EU teljes energiafogyasztásában a jelenlegi 10 százalék alatti arányról 2020-ig 20 százalékra emelkedjen.
A közösség a 2013-ig tartó hétéves költségvetési időszakban az elmaradott régiók és ágazatok felzárkóztatását szolgáló keretből összesen 9 milliárd euróval támogatja a megújuló vagy megújítható energiaforrások hasznosítását, illetve az energiatakarékosságot a tagállamokban. Ebből 360 millió (több mint 90 milliárd forint) jut Magyarországnak: az összeg 7 százalékát szél-, 8 százalékát napenergiára, 31 százalékát biomasszára, 10 százalékát víz- vagy geotermikus energiára és 44 százalékát energiatakarékosságra, illetve a hatékonyabb energiatermelést és -fogyasztást szolgáló projektekre költik. Az üvegházhatás mérséklésével kapcsolatos EU-tárgyalásokon olyan elvárás fogalmazódott meg, hogy 2020-ra körülbelül a duplájára, 13 százalékra növekedjen a megújuló energiaforrások részaránya Magyarországon.
Az ÚMFT Környezet és Energia Operatív Programján belül konkrétan a 4-es prioritástengely foglalkozik a megújuló energiaforrások felhasználásának növelésével, erre 62,8 milliárd forint az előirányzott keret hét évre. Itt jelenleg is és folyamatosan lehet pályázni a 4.1.0 azonosító számú kiírásra, amely 2007–08-ban 13,26 milliárddal támogatja a hő- és villamosenergia-előállítást megújuló energiaforrásból.
A kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szerint az egyfordulós nyílt pályázat elsődleges célja, hogy vissza nem térítendő támogatással kedvezően befolyásolja a hazai energiahordozó-forrásszerkezetet, és ösztönözze a megújuló energiaforrások fokozott hasznosítását hő- és villamosenergia-termelésre, illetve ezek együttes, kapcsolt előállítására. A pályázat elsősorban kis- és közepes méretű projekteket támogat, a megtérülési paraméterektől függően 10–50 százalékos arányban. Eséllyel pályázhatnak a kiírásra azok a vállalkozások, önkormányzatok és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok, amelyek hő- és/vagy villamosenergia-termelésre, valamint bioetanol-előállításra alkalmas projektek megvalósításával kívánják növelni a megújuló források részesedését a helyi energiafogyasztáson belül, ezzel mérséklik a fosszilis energiahordozók felhasználásával járó szén-dioxid-kibocsátást. A kiírás tervezői 230 nyertes projekttel számolnak.
A tender a hat konvergenciarégióra érvényes. Közülük 50 százalékos támogatásra számíthatnak az észak-magyarországi, észak-alföldi, dél-alföldi és dél-dunántúli statisztikai-tervezési régiókból pályázók, míg a közép-dunántúliak 40, a nyugat-dunántúliak pedig 30 százalékos európai uniós és hazai hozzájárulással kalkulálhatnak. A támogatási intenzitások mikro- és kisvállalkozások beruházásainál 20, középvállalkozások esetében 10 százalékponttal növekedhetnek. A nem vállalkozásnak minősülő kedvezményezettek nem vállalkozási jellegű beruházásainál az intenzitás felső határa egységesen 50 százalék.
Az elnyerhető összeg minimum 1 millió, maximum 800 millió forint lehet. Ezen belül a többségi magántulajdonú nagyvállalatok 100–800 millió közötti, más pályázók 1–500 millió közötti összegre pályázhatnak. A támogatott projektek mérete (a projekt összes elszámolható költsége) el kell érje nagyvállalatoknál a minimum 200 millió, egyéb pályázóknál a legalább 10 millió forintot. További fontos feltétel, hogy nagyvállalatok csak a 2007–08-as keret 10 százalékáig támogathatók. Jó hír, hogy a nyertesek az összeg 25 százaléka erejéig előleget igényelhetnek a támogatási szerződés megkötése után.
A KEOP 4. prioritásánál a 2007–08-as akciótervben előirányoztak egy másik egyfordulós nyílt pályázatot is nagy és közepes kapacitású bioetanol-üzemek létesítésének szubvencionálására. Itt az előirányzott keretösszeg 5 milliárd forint. A nagyvállalatok ennél a kiírásnál 5-10, a közepes cégek maximum 30 százalékos támogatási intenzitással számolhatnak. VG
(támogatható, KEOP-4.1.0 kiírásnál)
Megújuló bázisú szilárd tüzelőanyag előkészítése
Biomassza-felhasználás
Biológiai hulladék alapú biogáz
termelése és felhasználása
Geotermikus energia hasznosítása
Hőszivattyús rendszerek telepítése
Napenergia-hasznosítás
Vízenergia-hasznosítás
Szélenergia-hasznosítás (500 kW alatt)
Megújuló energiaforrásokat hasznosító közösségi távfűtő rendszerek kialakítása, korszerűsítése
(támogatható, KEOP-4.1.0 kiírásnál)
Megújuló bázisú szilárd tüzelőanyag előkészítése
Biomassza-felhasználás
Biológiai hulladék alapú biogáz
termelése és felhasználása
Geotermikus energia hasznosítása
Hőszivattyús rendszerek telepítése
Napenergia-hasznosítás
Vízenergia-hasznosítás
Szélenergia-hasznosítás (500 kW alatt)
Megújuló energiaforrásokat hasznosító közösségi távfűtő rendszerek kialakítása, korszerűsítése-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.