Veszélyforrás a kötelező szűrések megszüntetése és a bevándorlás
Nemzeti tbc-referencia-laboratóriumot adtak át az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben, amely megkönnyítheti a napjainkban leginkább fenyegetett hajléktalanok körében is a súlyos kór visszaszorítását. A múlt század 50-es éveiben kötelezővé tett tüdőszűrésnek, valamint a tüdőgyógyászati osztályok, tüdőgondozók tevékenységének köszönhetően folyamatosan csökkent a tuberkulózisban megbetegedettek száma. Ezzel Magyarország felzárkózott a fejlettebb nyugat-európai államokhoz.
A tuberkulózis világviszonylatban tapasztalható újbóli előretörésének oka a kezelések esetleges hibái vagy a betegek együttműködésének a hiányossága lehet, emiatt egyes tbc-baktériumok, -baktérumtörzsek ellenállóvá válhatnak az alkalmazott gyógyszerrel szemben.
Magyarországon egyfajta veszélyforrást jelentenek a tuberkulózissal erősen fertőzött keleti államokból hazánkba betelepülni vágyók vagy az itt munkát vállalók, miután nemrégiben eltörölték a kötelező szűrésüket. A legjelentősebb gondot a hajléktalanság okozza, körükben sokkal gyakoribb a betegség előfordulása.
Megbetegedések
A XXI. század első évtizedében is fenyegetést jelent a tbc, hazánkban évente 1740 új beteget fedeznek fel.Európában 400-450 ezer új megbetegedést és 60-65 ezer tbc-hez köthető halálesetet regisztrálnak, a világon ennek több mint tízszeresét.
Európában 400-450 ezer új megbetegedést és 60-65 ezer tbc-hez köthető halálesetet regisztrálnak, a világon ennek több mint tízszeresét.-->


