Évről évre szervezettebben folyik Magyarországon a leselejtezett hűtőberendezések begyűjtése és hasznosítása. A hulladékká vált elektronikai eszközök kezelésének szervezésével foglalkozó legnagyobb hazai koordináló szervezet, az Electro-Coord Magyarország (ECM) Kht. tavaly már mintegy 6800 tonna ilyen hulladék visszagyűjtését és hasznosítását szervezte meg. A több mint 200 ezer hűtő- és fagyasztóberendezés egy részét a – régi eszközök visszavételére kötelezett – kereskedésekben adták le a fogyasztók, de jelentős mennyiség gyűlt össze a hulladékkezeléssel foglalkozó szakcégeknél, valamint a lakossági hulladékudvarokban is.
Ezzel a hűtőberendezések továbbra is meghatározó szerepet töltenek be az e-hulladék-begyűjtésen belül, amelynek kapcsán az idén már idehaza is biztosítani kell, hogy éves szinten az egy főre jutó begyűjtött e-hulladék mennyisége elérje a négy kilogrammot. Idehaza alig három éve kezdődött meg az e-hulladékok kezelése országos szinten, ám a 2007-es eredmények azt mutatják, hogy Magyarország képes lesz az uniós célszámok teljesítésére – fogalmazott Tóth Zoltán, az ECM Kht. ügyvezető igazgatója.
A magas veszélyesanyag-tartalmú hűtőgépek szakszerű bontásához egyedi technológiák használata szükséges a – légkör ózonrétegét károsító – freontartalmú gázok biztonságos kivonása érdekében. Így első lépésben a hűtőközeg (freonok) és a kompresszorolaj leszívása történik meg, ezt követően a hűtőgépeket ledarálják. A keletkező acéllemezből, műanyagból, illetve poliuretán szigetelőhab-darabokból álló hulladékot pedig válogatást követően hasznosító cégeknek adják tovább. NIG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.