BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs már több tartalék

Az év eleje óta 25-30 százalékkal emelkedett Magyarországon az acél beszerzési ára, a hengerelt termékek például soha nem kerültek annyiba, mint most. További drágulás várható. A felhasználók felélték tartalékaikat, májustól ötödével kevesebb acélt vesznek. A fémet igyekszenek más anyaggal kiváltani – az építőiparban vasbetonnal, a gépgyártásban szénszálas műanya-gokkal –, és takarékoskodnak az energiával is. Drágulást és kiszámíthatatlanságot okoz a magas acélár – közölte érdeklődésünkre Wolff Vilmos, a Magyar Gépgyártók és Energiaipari Szolgáltatók Egyesületének (Mageosz) elnöke, az Alstom Hungária Zrt. vezérigazgatója.

Az alapanyaggyártók egyre kevésbé vállalnak fix árakat; ez egy évekre elhúzódó beruházás esetében komoly kockázatot jelent, amit – megrendelőként – fel kell vállalniuk a berendezésgyártóknak. A drágulás hatását és a kockázatot így a gépgyártók kénytelenek áthárítani a megrendelőkre, amely elbizonytalanítja őket, valamint a szükségesnél lassabbá és nehézkesebbé teheti a projektek finanszírozását.

A másik válasz az emelkedő acélárakra az, hogy a gyártók fejlesztéseket hajtanak végre a költségeik csökkentése érdekében. Új műszaki megoldásokat vezetnek be, olcsóbb összetevőket – például szénszálas anyagokat – használnak. Emellett növelik a hulladék acél visszaforgatásának az arányát, és igyekeznek a termeléshez kevesebb erőforrást, például energiát használni – tette hozzá Wolff Vilmos.

A KÉSZ Kft. beépíti áraiba az acélár drágulását, illetve a hoszszabb távú szerződések esetében olyan kiegészítéssel látják el a megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy az áremelkedés hatásait kiegyenlítsék – mondta érdeklődésünkre Markó Péter, a társaság acélszerkezet-gyártó vállalkozásának igazgatója. A tapasztalatok szerint a komolyabb vevők esetében járható ez az út, ráadásul a megrendelőik is igyekeznek hasonló módon eljárni a saját vállalásaik esetében. Európában az elmúlt években a beruházók nyomására csökkenő vállalási árak miatt napjainkra már az igényekhez mérten viszonylag kevés acélszerkezet-gyártó tevékenykedik. Éppen ezért a megbízható, jó minőséget előállító partnerekkel igyekeznek hosszú távú megállapodásokat kötni a megrendelők – tette hozzá Markó Péter.

Az egyik legnagyobb hazai acélszerkezet-gyártónak számító KÉSZ-nél továbbra is meghatározó szerepet játszik a környezetvédelmi és energetikai felhasználásra szánt acélszerkezetek tervezése és előállítása. A magyar piac visszaesését a vállalatnál az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott országokban történő megjelenéssel igyekeznek kompenzálni, illetve általában az export növelésével. A külföldi értékesítés már a társaság acélszerkezet-üzletága bevételeinek több mint 70 százalékát adja. A kereskedők szerint annak ellenére, hogy a téli hónapokban 5-10 százalékos áresés várható, a jövő tavasszal már újból felpezsdül a piac. A felhasználók lassan feltöltik a készleteiket. Ám kérdés, nem okoz-e egyeseknél likviditási problémát, hogy – a Ferroglobus összegzése szerint – egy év alatt hárommilliárd forinttal nőtt a készlet-finanszírozási többletigény – vetette fel lapunknak Petró Zoltán, a ThyssenKrupp Ferroglobus Zrt. vezérigazgatója. Nem számít érdemi áresésre az év későbbi szakaszában a Magyar Acél, és Fémipari Egyesület (MAFE) elnöke sem, hiszen a gyártók várhatóan továbbra is érvényesítik a vevőiknél saját, megemelkedett beszerzési költségeiket.

Felszökött a vasérc és a kokszolható szén ára, valamint új, a korábbiaknál drágábban dolgozó bányák nyílnak. A nemzetközi piac, elsősorban India és Kína tartósan erős kereslete is magasan tartja az árakat – mutatott rá Vekerdi Sándor. A piac tűrőképességének a határát jelzi, hogy a hazai kereskedők már nem tudják a náluk érvényesített áremelkedés egészét továbbhárítani. Információink szerint a piac igazodik a Ferroglobus és a Dutrade áraihoz. Az ügyletek megkötésekor gyakran elhangzó kifejezés például a „Dutrade alatt két forinttal”. E társaság tizennyolc, a Ferroglobus hét, raktárral is ellátott hazai telephelyet működtet. Országos nagykereskedelmi hálózata rajtuk kívül a nemrég a negyedik egységét megnyitott Budafernek van. (Viszont a hazai igények mintegy felét közvetlenül a Dutrade anyacége, az ISD Dunaferr szolgálja ki.) Erős a verseny a mintegy négyszáz szereplős piacon, s folyamatosan érkeznek a külföldi gyártók képviseletei is. Várható, hogy némelyikük előbb-utóbb feladja hídfőállását. BHL–KZ

Kivétel

A magyarországi acélárak alacsonyabbak az uniósnál, vagyis egyértelműen érdemesebb volt az itt termelt acélt exportálni a forint közelmúltban tapasztalt erősödéséig.

Az ötvözött termékek a fentiekkel ellentétben az idén alig drágultak, mert a beszerzési árukat nagyban befolyásoló ötvözői felár az elmúlt három-négy évben már jelentősen megemelkedett.

Márciusban, majd az áprilisi, 3100-3200 eurós árcsúcs után még olcsóbbak is lettek.

Az ötvözött termékek a fentiekkel ellentétben az idén alig drágultak, mert a beszerzési árukat nagyban befolyásoló ötvözői felár az elmúlt három-négy évben már jelentősen megemelkedett.

Márciusban, majd az áprilisi, 3100-3200 eurós árcsúcs után még olcsóbbak is lettek.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.