BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyári körkép: népszerűek a volt szocialista fesztiválok is

Érdekes, hogy éppen a legkorosabb könnyűzenei fesztiválok azok, amelyek a fiatalokat szólítják meg. A szocialista ifjúsági életben gyökerező fesztiválok ma - kicsit megváltozott formában ugyan, de - legalább annyira népszerűek, mint néhány évtizeddel ezelőtt, s az se baj ha már egy kicsit idősebb fejjel látogatunk el.

„Gyere ki a tóra egy szóra” – ez volt olvasható néhány évvel ezelőtt az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozóját (EFOTT) hirdető plakáton. Az egyetemi élet amúgy is az ember életének egyik igazán felszabadult időszaka, a hasonló korú fiatalok szerveződése néhány napra pedig igazán sikeres koncepciónak bizonyult. A fesztivál története 1976-ra nyúlik vissza, ekkor volt az első találkozó, a Pécs melletti Abaligeten. Huszonöt főiskola, illetve egyetem 350 hallgatója találkozott akkor EFOTT-on. A rendezvénynek nem csak neve, de tulajdonosa is jelzi: huszonévesek fesztiváljáról van szó: jogtulajdonosa a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).

Idén július 16. és 20. között Dunaújváros ad otthont az EFOTT-nak, amire minden eddiginél több, 58-60 ezer látogatót várnak – mondja a VGO-nak Dajka Zoltán főszervező. Az alapvetően hazai élvonalbeli produkciókat felvonultató eseményre magyar fiatalok érkeznek. Az, aki a határon túlról látogat ide, általában az is magyar ajkú – teszi hozzá. A zenei program mostanra szinte teljesen összeállt, a legismertebb és legelismertebb hazai előadók mind elfogadták a szervezők meghívását. Idén, az olimpia jegyében a „Sport éve” lesz az EFOTT-on: a látogatók különböző bajnokságokon túl előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken is részt vehetnek. Az egyetemisták, főiskolások buliját minden évben más helyszínen rendezik meg, az elmúlt három évtizedben bejárta az egész országot. Az idei, dunaújvárosi találkozóra hajóval is el lehet majd jutni. A nagyszínpadon többek között a Heaven Street Seven, a Zanzibár, Ganxsta Zolee és a Kartel, Republic és a Tankcsapda lépnek fel.

Míg az EFOTT folyamatosan vándorol, a törzslátogatók már igazi nyárbúcsúztató buliként emlegetik a minden évben az Újszegedi Partfürdőn megrendezett Szegedi Ifjúsági Napokat (SZIN). A rendezvény 1968-tól a rendszerváltásig Magyarország egyetlen olyan ifjúsági fesztiválja volt, amelyen bemutatkozhattak olyan hazai együttesek, amelyek akkoriban – politikai, vallási vagy egyéb más okokból – az elfogadott társadalmi normán kívül estek.

Az idén - augusztus 27-31. között megrendezett - negyven éves rendezvényen már 50 ezer fős látogatottságra számít a rendező Szegedi Ifjúsági Ház Nonprofit Kft., ami mintegy 5000 fővel lenne több a 2007-es rendezvény látogatószámánál. Az idén 120 millió forint költségvetésű rendezvényen tavaly valamivel több mint négy millió forint nyereséget könyveltek el, közhasznú társaságként ezt a közfeladatok ellátására, a szervezet egyéb tevékenységeinek finanszírozására fordítják – mondta a VGO-nak Dömény Ágnes, a szervező cég PR- és marketing munkatársa. A SZIN nagyszínpadán egyebek mellett a Morcheeba, a Quimby, a Kispál és ide várják a 30Y, a Kaukázus zenekarokat.

Az ifjúsági fesztiválok mellett a kortalanok szórakozására is lehetőség nyílik, s már-már úgy tűnik fesztivál-nagyhatalom leszünk. Tavaly két Balaton-parti rendezvény startolt, s ezzel gyakorlatilag a hazai kínálat lefedi a könnyűzene oroszlánrészét.

Az idén 350 millió forint költségvetésű Balaton Sound a Sziget fesztivált is koordináló Sziget Kft. újabb gyermeke. A július 10-én induló négynapos rendezvény műfajilag behatároltabb, szolgáltatásaiban az átlagosnál magasabbra pozícionált rendezvény – vázolja fel a különbséget Marinka Csaba, a Sziget Kft. PR és kommunikációs igazgatója. Sokkal több külföldi zenekart kértek fel, s így az idei programban szerepel mások között a Massive Attack, a Fatboy Slim és James Holden.

A napágyak és koktélok mellett a sörpados-virslis piknikre is akad lehetőség bőven a hazai kínálatban. Ilyen például az 1993-as indulása óta Európa legnagyobb könnyűzenei fesztiváljává nőtt Sziget Fesztivál. A fesztivál idén ugyan öt plusz egy napos lett, de a szervezők szerint a „levágott” két nap minden költségét fellépőkre tudták fordítani. Ennek köszönhetően idén minden eddiginél tartalmasabb programot kínálnak. Marinka Csaba kérdésünkre elmondta: a legdrágább fellépők 50-100 millió forintért vállalták a szereplést (mivel nevüket nem árulta el, csak annyit tett hozzá: a költséges fellépők a nagyszínpad főműsoridejében fellépők, csak találgatni tudunk: Iron Maiden, Sex Pistols vagy például a R.E.M.). A Sziget idei költségvetése egyébként 2,65 milliárd forint, amivel jóval megelőzi a többi hazai rendezvényt. A Sziget viszont nem csak költségvetésében, de látogatószámában is hazai rekordokat döntöget: tavaly 370 ezren látogattak ki Óbudára, s idén is hasonló szám várható.
 
Az idén július 2.és 5. között megrendezett VOLT Fesztivál – struktúrájában a Szigethez hasonlóan, de kisebb méretben – a kulturális műfajok széles tárházát igyekszik bemutatni – hangsúlyozza Marinka Csaba. A ’90-es évek elején húsz számot megélt lapról elnevezett soproni rendezvény a 67 ezres látogatottságával, s idei 360 millió forintos költségvetésével az ország második legsikeresebb könnyűzenei eseménye.

S végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a Hegyalja és BalaTone fesztiválokat, amelyeket a Deltafest Kft. szervez minden évben Tokaj-hegyalján és Zánkán. A Hegyalján a Világörökségi helyszínből eredően minden évben helyet kap a környezetvédelem, a tavaly rajtolt BalaTone pedig a megszűnt sportsziget óta a legnagyobb sport/extrémsport rendezvény. Az utóbbi a megszűnt, másfél évtizedet megélt Wan2 Fesztivált „váltotta fel”, amelyet minden évben Mezőtúron rendeztek meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.