Jövőre fordulhat a kocka az Egisnél
Üzleti évének első kilenc hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest 3 százalékkal magasabb, 71,73 milliárd forintos árbevételt ért el az Egis csoport. Mindeközben az üzemi eredmény 9 százalékkal, 6,91 milliárdra nőtt, az adózott nyereség pedig több mint felével emelkedett, s meghaladta a 8,08 milliárdot.
A három negyedévben a társaság forgalma az exportpiacokon továbbra is dinamikusan bővült, mivel azonban Magyarországon változatlanul kedvezőtlen az iparági környezet, itthon tovább esett az Egis árbevétele – mondta Marosffy László vezérigazgató-helyettes. Hazánkban október és június között 21,90 milliárd forintos forgalmat realizált a társaság, ez 9 százalékkal marad el az előző év hasonló időszakától. A viszszaesést nagyrészt az okozta, hogy az Egis az elmúlt két évben fokozatosan, átlagosan 18 százalékkal csökkentette termékei árát, ez most 8 százalékkal vetette vissza a belföldi forgalmat.
Bár a harmadik negyedévben akadt olyan exportpiac is, ahol esett a forgalom, a teljes első kilenc hónapot tekintve ezúttal is minden külpiacán növekedni tudott az Egis. A legjobb eredményeket Kelet-Európában érte el – itt euróban mintegy hatodával nőtt az árbevétel –, de jól teljesített a kontinens nyugati részén is: a Nyugat-Európában irányuló hatóanyag-kivitel 33 százalékkal, a késztermékexport pedig tizedével ugrott meg. Némileg lassult ugyanakkor a növekedés – elsősorban a forgalom harmadik negyedévre jellemző visszaesése miatt – a FÁK-régióban, ahol 12 százalékos bővülést realizáltak.
Marosffy László az első kilenc hónap adatainak ismeretében némileg módosította az egész évre vonatkozó prognózist. Most az Egis Magyarországon 9-10 százalékos visszaesésre számít, míg Oroszországban dollárban mérve 13-15 százalékos, a többi FÁK-országban pedig 15 százalék fölötti bővülésre. Kelet-Európában euróban számítva 15-18 százalékos lehet a növekedés, míg a nyugat-európai késztermékkivitel 25, a hatóanyagexport pedig 45 százalékkal emelkedhet 2008-ban.
Az export szárnyalását azonban részben kiolthatja az erős forint. A vezérigazgató-helyettes felhívta a figyelmet: amennyiben az árfolyamok a jelenlegi szinten maradnak az üzleti év hátralévő részében is, az Egis forgalma forintban 3-4 százalékkal emelkedhet. VG


