A Horvát Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (HANFA) jóváhagyta a Mol Nyrt. részvényenkénti 2800 kunás ajánlatát a horvátországi Industrija Nafte d. d. (INA) olajtársaság nem állami tulajdonban lévő papírjaira. Az ajánlat a hivatalos közzétételtől számított 28 napig érvényes. A fenti ár 1110 kunás prémiumot jelent az INA-részvények első nyilvános kibocsátási árához viszonyítva – mutat rá közleményében a vevőjelölt –, és 226,66 kunával haladja meg a nyilvános ajánlati szándékról szóló bejelentés előtti három hónapos tőzsdei átlagárat. A bejelentés azonban még nem tekinthető ajánlatnak, a szövegnek csak a jóváhagyott és a horvát törvényeknek megfelelően közzétett formája minősül annak.
A Mol térségi növekedésének érdekében kívánja megszerezni az INA nem állami kézben lévő hányadát. A magyar cég a horvátországi társaság üzleti teljesítményének a javítására törekszik, de erősítené annak piaci pozícióit is Horvátországban, Délkelet-Európában és az adriai régióban. A kutatás-termelés üzletágban az INA-n keresztül a belföldi és a nemzetközi projektek optimalizálása lesz a fő feladata, a gázüzletágban pedig Horvátország ellátása biztonságának a javítása értékteremtő beruházások támogatásával. A Mol folytatni kívánja a horvát társaság sisaki és rijekai finomítójának a korszerűsítését is. Részt venne az INA kúthálózatának fejlesztésében és hatékonysága javításában modern technológiák, valamint fogyasztóorientált szolgáltatások megvalósításával.
A vállalatirányításban fő szándéka a működés további javítása. „Transzparens, hatékony, az élenjáró iparági és európai gyakorlatokkal összhangban lévő vállalati kultúra megszilárdítása a célunk” – szögezi le a Mol.
A magyar cégcsoport piaci értéke 2008. június 30-án meghaladta a 14,5 milliárd dollárt. Európában, a Közel-Keleten, Afrikában és a FÁK-államokban aktív, alkalmazottainak száma több mint 15 ezer fő. Három nagy komplexitású finomítója van, közülük a magyarországi és a szlovákiai a Wood Mackenzie tanulmánya alapján a két leghatékonyabb európai finomító. A Mol több mint 1000 töltőállomást üzemeltet Közép- és Délkelet-Európában. 2007 végén 340,6 millió hordó olaj-egyenértéknyi szénhidrogénkészlete volt, termelése napi 90,4 ezer hordónyit tett ki. Magyarországon több mint ötezer kilométer hosszú nagy nyomású földgázvezeték-rendszert üzemeltet. Részt vesz a petrolkémia- üzletben is. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.