BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Digitális vonzásban

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A műholdas digitalizáció lassan a végéhez érkezik Magyarországon; a kábelhálózatok közül egyre többnél érhető el az új technológia, míg a földfelszíni műsortovábbításban még csak ezután kezdődik az új korszak.

A Magyar Televízió (MTV) 2-es csatornája augusztus elejétől indította el a digitális műholdas műsortovábbítást, az év végére pedig már a társaság mindkét csatornája a földfelszíni vételi lehetőséggel ellátottak számára is hozzáférhető lesz az új technológiával.

A műholdas műsorszórásban már több mint tíz éve elkezdődött a digitális átállás, és az m2 adását sugárzó HotBird műholdakon az m2, a Duna TV és még két külföldi csatorna kivételével már minden adó digiálisan adta a műsort – mondta Korompai András, az MTV távközlési és technikai központjának a vezetője.

Szükségszerű volt hát az átállás megvalósítása, amelynek időzítésében több tényező is szerepet játszott. Egyrészt az elmúlt másfél-két évben ugrásszerűen megnőtt a hazai háztartásokban is a „széles vásznú” (16:9-es) LCD- és plazmatelevíziók száma, ezek a korábbihoz képest más (jobb) minőségű tévézést tesznek lehetővé. Emellett a pekingi nyári olimpia is jó alkalom volt ahhoz, hogy megkezdjék az m2 műsorának digitális műholdas továbbítását. Ráadásul most érett meg az idő és a technológiai felkészültség a nagy felbontású (HD-s) műsorszórás megkezdésére, a műholdas mellett a kábeltelevíziós, az IPTV- és a földfelszíni digitális platformokon is.


A tévénézők többsége számára szinte észrevétlenül zajlott le az átállás, mivel azoknak a felhasználóknak, akik valamelyik szolgáltatón keresztül jutnak televíziós szolgáltatáshoz, semmit sem kellett tenniük, a változáshoz szükséges technikai módosításokat a cégek elvégezték helyettük. Azon tévézőknek, akiknek egyedi, digitális műholdvevőjük van, a már meglévő készüléket kell behangolniuk az MTV honlapján és teletextjén egyaránt elérhető paraméterek alapján – mondta Korompai András. Anyagi kiadással is járt a változás azok számára, akiknek analóg műholdvevőjük volt, nekik be kellett szerezni egy digitális készüléket.

Az átállás kapcsán indított tájékoztató kampányban elhangzott, hogy az elektronikai áruházakban beszerezhetők a digitális műholdas adás vételéhez szükséges eszközök, a set-top-boxok. A Media Markt üzletekben jelenleg egy digitális műholdas set-top-box típus kapható, ennek ára 60 ezer forint körül van – közölték érdeklődésünkre az elektronikai áruházláncnál. Korompai András elmondása szerint egyébként bármely digitális műholdvevő alkalmas a műsorok vételére, ezért csak a felhasználók igényei és a pénztárca határozzák meg, milyen típusú eszközt vásárolnak.

Az m2 műholdas adása egyébként több formátumban is fogható, éppen azért, hogy akár a legrégebbi vagy legegyszerűbb műholdas beltéri egységekkel is nézhető legyen. A tapasztalatok szerint egyelőre minimális az érdeklődés az ilyen készülékek iránt, azonban a földfelszíni digitális átállás megvalósulásával felfutásra számítanak a Media Marktnál.


A földfelszíni digitális műsortovábbítás vételére alkalmas set-top-boxok közül jelenleg egy típus kapható a Media Markt üzletekben, amely HD-képes és együttműködik a Magyarországon is használt MPEG4 szabvánnyal.

Az áruházlánc képviselői egyébként jelenleg is tárgyalnak a beszállítókkal, így a következő hetekben várhatóan újabb típusú set-top-boxok jelennek meg az üzletek polcain. A Nemzeti Hírközlési Hatóság szeptember elején írta alá a földfelszíni digitális televíziós és rádiós pályázat nyertesével, az Antenna Hungáriával a hálózatok üzemeltetésére jogosító szerződéseket.

Két televíziós és egy rádiós multiplex esetében már az idén eljön a digitális korszak – jelentette be Jean-Francois Fenech, az AH vezérigazgatója. A hálózat teljes kiépítése után, 2011-ben a magyar lakosság több mint 96 százalékát éri el a szolgáltatás.


Az év végétől az országban egyre több helyen (a most induló DVB-T digitális földfelszíni hálózaton) digitálisan biztosan fogható lesz az m1, az m2 és a Duna TV, míg az RTL és a TV2 novemberig dönthet arról, megjelenik-e az új szolgáltatáscsomagban. Az MTV-nél szeretnék, ha HD minőségben jutna el a tévénézőkhöz a műsor, ehhez azonban a szolgáltatóknak is megfelelő eszközökkel kell ellátniuk a felhasználókat.

Emellett a földfelszíni digitális átállás kapcsán fontos lenne, hogy valamilyen módon jelöljék a készülékeken – televíziókon és set-top-boxokon egyaránt –, hogy kompatibilisek-e a Magyarországon használt szabvánnyal – mutatott rá Korompai András. Az MTV-nél azt tervezik, hogy az egyelőre kísérleti stádiumban lévő HD-szolgáltatásra a jövő év közepére (a cég új székházba költözésével) állnak át teljesen.

Parkoló nyomtatók – százmilliárd eurós veszteség

A nyomtatással kapcsolatos problémák évente közel 700 milliárd euróval növelik az európai vállalkozások összköltségét – állapítja meg az ICM Research 19 országban – köztük Magyarországon is – elvégzett kutatása.

Az európai cégek közel háromnegyedében okoz havonta legalább egyszer gondot az alkalmazottaknak a nyomtatás. Ez különösen a nagyobb, legalább 250 főt foglalkoztató vállalatokra jellemző.

A technikai háttértámogatást nyújtó részlegek évente átlagosan három és fél hetet töltenek a nyomtatóhibák elhárításával, amely Európa-szerte évi 10 ezer elvesztegetett munkaórát jelent.

Van már nyomtatási stratégiája? – tehetné fel a kérdést a Canon megbízásából készült tanulmány, amelyből az is kiderül, hogy a parlagon hagyott nyomtatók egy átlagos európai vállalkozásnak évente akár több mint 82 ezer eurójába is belekerülhetnek.

(A nyomtatást akadályozó leggyakoribb meghibásodások közé tartozik a papír begyűrődése és az alacsony festékszint.) A fenti kérdésre a vállalatok közel kétharmada valószínűleg nemmel válaszolna.

A kutatásból az is kiderül, a nyomtatással kapcsolatos környezettudatos szemlélet ma még csak kevesek sajátja az üzleti életben. Míg az Európában vizsgált háromezer cég közel kétharmada általánosságban azt vallotta, a környezeti költségek legalább olyan fontosak, mint a hagyományos kiadások, mindössze egynegyedük veszi komolyan figyelembe a környezeti terhelést a nyomtatással kapcsolatos döntéseknél. Pedig minél idősebb a készülék, annál kevésbé környezetbarát. A régebbiek általában kevésbé hatékonyak az energia- és kellékanyag-felhasználás szempontjából is. Utóbbi kategóriába tartozik az európai vállalatok gépeinek az egyharmada.

Magyarországon ebből a szempontból kedvezőbb a helyzet: a vállalkozásoknak csupán 22 százaléka használ olyan nyomtatási módokat, amelyek nincsenek tekintettel a környezeti hatásokra és a céges költségek optimalizálására. VG







Munkatársunktól Parkoló nyomtatók – százmilliárd eurós veszteség A nyomtatással kapcsolatos problémák évente közel 700 milliárd euróval növelik az európai vállalkozások összköltségét – állapítja meg az ICM Research 19 országban – köztük Magyarországon is – elvégzett kutatása.

Az európai cégek közel háromnegyedében okoz havonta legalább egyszer gondot az alkalmazottaknak a nyomtatás. Ez különösen a nagyobb, legalább 250 főt foglalkoztató vállalatokra jellemző.

A technikai háttértámogatást nyújtó részlegek évente átlagosan három és fél hetet töltenek a nyomtatóhibák elhárításával, amely Európa-szerte évi 10 ezer elvesztegetett munkaórát jelent.

Van már nyomtatási stratégiája? – tehetné fel a kérdést a Canon megbízásából készült tanulmány, amelyből az is kiderül, hogy a parlagon hagyott nyomtatók egy átlagos európai vállalkozásnak évente akár több mint 82 ezer eurójába is belekerülhetnek.

(A nyomtatást akadályozó leggyakoribb meghibásodások közé tartozik a papír begyűrődése és az alacsony festékszint.) A fenti kérdésre a vállalatok közel kétharmada valószínűleg nemmel válaszolna.

A kutatásból az is kiderül, a nyomtatással kapcsolatos környezettudatos szemlélet ma még csak kevesek sajátja az üzleti életben. Míg az Európában vizsgált háromezer cég közel kétharmada általánosságban azt vallotta, a környezeti költségek legalább olyan fontosak, mint a hagyományos kiadások, mindössze egynegyedük veszi komolyan figyelembe a környezeti terhelést a nyomtatással kapcsolatos döntéseknél. Pedig minél idősebb a készülék, annál kevésbé környezetbarát. A régebbiek általában kevésbé hatékonyak az energia- és kellékanyag-felhasználás szempontjából is. Utóbbi kategóriába tartozik az európai vállalatok gépeinek az egyharmada.

Magyarországon ebből a szempontból kedvezőbb a helyzet: a vállalkozásoknak csupán 22 százaléka használ olyan nyomtatási módokat, amelyek nincsenek tekintettel a környezeti hatásokra és a céges költségek optimalizálására. VG Hazai ütemterv A következő négy-öt évben az Antenna Hungária több mint 25 milliárd forintot költ fejlesztésre. Az első három digitális adó Kabhegyen, Budapesten és Szentesen lesz, ezek révén a tévéadást a lakosság majdnem 60 százaléka éri el.

A cég összesen 16 adót épít, s jövőre a lakosság 88 százalékát érik el. A mobiltévé Budapesten és környékén indul el az idén. Napjainkban Magyarországon mintegy egymillió háztartásba csak három országos adás jut el a tetőantennákon keresztül, a digitális adás révén viszont nyolc-tíz csatorna is fogható lesz.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.