BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Durban olimpiát rendezne

Újabb város jelentkezett be a 2020-as olimpiai játékok megrendezésére, amelyre feltehetőleg Budapest is pályázik majd. Ezúttal a dél-afrikai Durbanről terjedt el a hír, hogy szívesen vendégül látná két hétre a világ legjobb sportolóit 12 esztendő múlva. Dél-Afrika tehát nem éri be azzal, hogy az első afrikai országként 2010-ben labdarúgó-világbajnokságot rendez, hasonló ambíciói vannak az olimpiával is.

Bár a végső döntés a 2020-as ötkarikás játékok helyszínéről csak 2013-ban születik meg, Durbanben addig is fokozatosan fejlesztik a sportlétesítményeket. Mike Sutcliffe, Durban polgármestere elmondta: a két év múlva esedékes vb-t követően a legfontosabb, sporthoz kapcsolható esemény számukra az lesz, hogy 2011-ben a városban tartják a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kongresszusát. Ezt követően a dél-afrikai település a tervek szerint bejelentkezik a Nemzetközösségi Játékokra, illetve feltehetőleg az olimpiára is.

Bár hivatalosan eddig csak Szentpétervár jelentette be, hogy pályázna a 2020-as játékokra, fokozatosan emelkedik azoknak a városoknak a száma, amelyek gondolkodnak a kandidáláson. Durban mellett felmerült többek közt Dubai, Doha, Delhi és több amerikai város neve is, s valószínűsíthető, hogy az elmúlt öt alkalomból négyszer kandidáló Isztambul és a 2016-os pályázatból már első körben kieső Prága is jelentkezik.

Magyarország szempontjából azért lehet ez fontos, mert a PricewaterhouseCoopers tavaly februárban publikált megvalósíthatósági tanulmánya szerint Budapest először épp 2020-ban pályázhat a nyári játékok megrendezésére. A tanulmányból az is kiderült, hogy az olimpiának csak a megrendezéshez kötődő költsége 518 milliárd forint lenne, míg a kapcsolódó infrastrukturális beruházásokra 4646 milliárdot kellene költeni, igaz, ezek nagy része az ötkarikás játékok nélkül is megvalósulna 2020-ig, s az előre hozott költségek összesen 562 milliárd forintot tesznek ki. Az – 2006. júniusi árakon – összesen 5158 milliárd forintos költség némileg kevesebb, mint amennyibe egy 2016-os vagy 2012-es olimpia került volna, amelyek hazai rendezése korábban szintén felmerült.

A budapesti olimpiáról egyébként itthon jelenleg is folynak a háttérben az egyeztetések. A hazai játékok megvalósításának támogatására létrehozott Budapesti Olimpiai Mozgalom képviselői, valamint a főváros vezetése két kérdésben is folyamatosan tárgyalnak. Egyrészt zajlik az olimpia lehetséges helyszí-neinek kiválasztása, másrészt most egyeztetik az olimpiai törvénytervezet szövegét is. A tervek szerint mindkét ügyben még az ősszel várható fejlemény: nagy valószínűség szerint októberben terjesztik a Fővárosi Közgyűlés elé a terveket a jövőbeli helyszínekről, s ekkor szavazhatnak a törvényről is. A jogszabálytervezetet ezután küldik majd el a parlamenti pártoknak és a kormánynak. JZ

Pekingi nézettségi rekordok

Minden korábbi nézettségi rekordot megdöntött az augusztusi pekingi olimpia.

A 17 napos esemény összesített nézőszáma elérte a 4,7 milliárdot, ez 20 százalékos növekedést jelent a négy évvel és majd 30 százalékosat a nyolc esztendővel korábbihoz képest.

Kiemelkedően magas volt az érdeklődés Kínában, ahol az 1,3 milliárdos népesség 93 százaléka nézett bele a közvetítésekbe.

A 17 napos esemény összesített nézőszáma elérte a 4,7 milliárdot, ez 20 százalékos növekedést jelent a négy évvel és majd 30 százalékosat a nyolc esztendővel korábbihoz képest.

Kiemelkedően magas volt az érdeklődés Kínában, ahol az 1,3 milliárdos népesség 93 százaléka nézett bele a közvetítésekbe.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.