BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Menekülnek az oroszok a rubeltől

A rubel értékvesztésétől, az ebből fakadó inflációtól, valamint a bankcsődöktől való félelmek miatt egyre nagyobb tömegben váltják át az oroszok megtakarításaikat külföldi valutára; aki teheti, ingatlanba fekteti a pénzét, mások pedig költekezésbe kezdtek. A vásárlások célpontja gyakorta nemesfém tárgy vagy ékszer, de az új színes televíziókat és a hordozható számítógépeket is nagy számban viszik a boltokból.

A folyamat egyelőre nem öltött irracionális méreteket. Moszkva nem ígérte meg a rubel árfolyamának fenntartását, és ezt nem is teszi, ám a leértékelődés fékezésével sikerült elkerülnie a pánikot. A dollárhoz képest a rubel 16 százalékot veszített az értékéből augusztus óta, emiatt a lakosság októberben 355 milliárd rubelt (mintegy 13 milliárd dollárnak megfelelő összeget) vett ki a számlájáról.

Ma mindazonáltal gyökeresen eltér a helyzet a 10 évvel ezelőttitől, amikor a valutatartalékok elapadása miatt csődöt kellett jelenteni egy 40 milliárdos külföldi tartozás teljesítésére. Az idén augusztus óta Moszkva ugyan elveszítette tartalékainak negyedét, de még mindig több mint 430 milliárd dollárral rendelkezik. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.