BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készleteiket söprik a fejlesztők

Kiszáradóban a lakáspiac, a feketeleves azonban még csak most jön – mondta a minap sommásan lapunknak Hunyady Attila, az AL Holding vezérigazgatója az idei kilátásokról. Szavait alátámasztotta a cég tegnap nyilvánosságra hozott felmérése és a GKI Gazdaságkutató zömmel a múlt év utolsó negyedének adatait tartalmazó elemzése is. E szerint az újlakás-kínálat 2008-ban éves szinten 53 százalékkal esett vissza, és még ennél is drámaibb csökkenés elé nézünk az idei első fél évben.

Egyelőre nehéz kiszámítani, pontosan mennyivel mérséklődik a kínálat, s ezáltal mennyivel csökken a nyomás a fejlesztőkön. A lapunknak korábban nyilatkozó budapesti érdekeltségű lakásfejlesztők szinte egyöntetűen arról számoltak be, vagy nem indítanak új projektet, vagy csak előkészítik a következőket.

Becslésük szerint a tavalyihoz képest legfeljebb fele-harmada lehet az idén az eladott új építésű lakások aránya. Ezt is csak akkor érhetik el, ha nem zúdulnak a piacra a bedőlő hitelek miatt felszabaduló lakások, illetve további engedményeket tesznek a fejlesztők. Sújtja a szektort a növekvő alapanyagköltség, és még jobban visszavetheti a tervezett áfaemelés.

Hunyady Attila szerint arra kell számítani, hogy a bankok az idén a meglévő céges ügyfeleik megtartására, nem pedig újak megszerzésére összpontosítanak, ezért sokkal nehezebb lesz hitelhez jutni, és sok fejlesztőt egyszerűen „megesznek” a működési költségek. A vezető körülbelül 250 megkötött, de visszamondott adásvételi szerződésről tud, ezek zömét külföldi vevőjelöltek kötötték, akik inkább elbukják a foglalót, de kiszállnak a számukra túl kockázatosnak tűnő üzletből.

Budapesten az elkészült, de el nem adott új építésű lakások piacán a készletek aránya dinamikusan növekedett 2007 decembere és 2008. év vége között: 16,9-ről 27 százalékra. E mértéknek a csökkentése elemi érdeke minden fejlesztőnek. Némileg segítheti őket, hogy a vásárlói oldalon megugrott azoknak az aránya, akik kizárólag az elkészült lakásokból akarnak válogatni. Még árengedményt is kicsikarhatnak, amelynek mértéke 5-10 százalék is lehet, hiszen a fejlesztők a készletek mindenáron történő tisztításában érdekeltek.

Megbízható, objektív sorrend a jelek szerint nem készíthető arról, melyik fejlesztő szerepelt tavaly a legjobban az új építésű lakások értékesítési versenyében. Előzőleg – az Ecorys tanácsadó adataira hivatkozva – a Cordia azt közölte, ő végzett az első helyen, 249 lakással. Az AL Holding friss piackutatásából viszont az derült ki, hogy az Olimpia Group lett az első, 237-tel. A legtöbbet értékesítő fővárosi projektek küzdelmét az AL Holding szerint a cég Mandala Kert I. és II. üteme (127 lakás) nyerte, megelőzve a GB Európa Ciprus Házát (115 lakás) és az Omega Ingatlan Tulipán lakókertjét (I–III. ütem, 101 lakás). Akar László, a GKI Gazdaságkutató Intézet vezérigazgatója szerint a vállalatok többsége úgy ítéli meg, hogy a recesszió átmeneti lesz, s következményeinek leküzdése „a nadrágszíj meghúzása, fejlesztések halasztása” – típusú eszközökkel megoldható. MN

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.