Electro World: elkelt 1 euróért
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságÜZLET. Gazdát cserélt a kilenc magyarországi Electro World áruház. A vevő a román Technomarket Domo Holding által alapított EW Electro Retail Ltd. A román csoportnak 250 áruháza van Romániában, Bulgáriában és Szerbiában Domo, illetve Technomarket néven, és tavalyi árbevétele meghaladta a 600 millió eurót. A most kiszállt tulajdonos, a brit DSG Interational jelképes összeget, egy eurót kap az áruházakért. A tizenhat cseh és a három szlovák egység a DSG tulajdonában marad, a nyolc üzletből álló lengyel hálózat pedig átvilágítás alatt van. Emlékezetes, hogy alig egy hónapja az Electro World még piaci híresztelésnek és találgatásnak minősítette azokat a híreket, amelyek szerint több mint fél éve árusítja a hálózatot a brit tulajdonos.
A magyarországi áruházak mindig is veszteségesek voltak; a mínusz a 2007. és a 2008. április 30-án zárult üzleti évben is meghaladta a 2,5 milliárd forintot.
Az új tulajdonos – meg nem nevezett összegű – tőkeemelést tervez, és az idén Miskolcon, valamint a budai Skála helyén épülő Allee bevásárlóközpontban új egység nyitását tervezi. Arra a kérdésre azonban nem kaptunk választ, mi lesz a szakmai hírek szerint nagyon veszteséges, öt-ezer négyzetméteres áruház sorsa az Arena Plazában.
Az Electro World Magyarország Kft. 2002-ben nyitotta meg első áruházát Budaörsön. Kezdetben amiatt került versenyhátrányba a vállalat, hogy ebben a folyamatos fejlesztések miatt jellemzően gyorsan frissülő termékeket kínáló szakmában a készlete elavultnak számított. Azután pedig az is rossz döntés volt, hogy az anyacég regionálisan, a cseh, a lengyel és a magyar piac számára központilag vásárolta meg az árukészletet, ezt aztán a brnói központi raktárból szállították az áruházakba. A cseh- és a lengyelországi fogyasztói árak ugyanis éveken át jóval magasabbak voltak – egyes árufajtáknál a különbség elérte a 30 százalékot is –, ezért amit haszonnal lehetett értékesíteni a két említett piacon, az sok esetben csak veszteséget termelt a magyar vállalat számára. Arról nem is beszélve, hogy a magyar gyárakban készült elektronikai berendezéseket és háztartási készülékeket is előbb Brnóba szállították, majd onnan vissza az itteni áruházakba. A brit tulajdonos korábban 2007 végéig mind Csehországban, mind Magyarországon tíz-tíz áruház nyitását határozta el.
Az Európa-szerte közel 1400 elektronikai üzletet működtető DSG lejtmenete még jóval a válság kirobbanása előtt kezdődött, hiszen a csoport a tavaly április végén zárult üzleti évében 260 millió fontra rúgó veszteséget szenvedett el. A most áprilisban zárult üzleti évben pedig csupán a közép-európai áruházakban képződött működési veszteség 6,8 millió font volt. DK


