BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Esély a halászati ágazatnak

A félidejéhez érkezett az Európai Halászati Alaphoz (EHA) kapcsolódó első pályázati időszak. Az EHA összesen csaknem 23,7 millió eurót biztosít, ezt a magyar költségvetés további 7,9 millióval egészíti ki. 2013-ig a mostani pénzekkel együtt összesen 45,7 millió euróra lehet pályázni. Az ágazat hazai szereplőinek, akiknek 2006 óta nem volt lehetőségük beruházási támogatásokhoz jutni, az első időszakban július 31-ig van lehetőségük benyújtani kérelmeiket.

„Az előzetes felmérések alapján a pályázat iránt az érintett cégek körében igen élénk az érdeklődés, és biztos, hogy a halászat ezt a pénzt elkölti” – mondta lapunknak Lévai Ferenc, az Aranyponty Halászati Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsának (Haltermosz) tógazdasági társelnöke. A lehívható forrásoknak jelentős a szerepük a halászatban, a tavak jó része ugyanis már 40-50 évnél idősebb, és a rekonstrukciós munkákhoz szükséges összegeket az agráriumban alkalmazott csekély árrés miatt csak központi segítséggel lehet előteremteni. A pályázati lehetőségekre azért is szükség van, mert a szektorban nincsenek jelen tőkeerős külföldi vállalatok.

A jelenleg 24-25 ezer hektárnyi területen az igényeknek megfelelő mennyiségű hal tenyészthető. Ezért a tófelújítások mellett a Haltermosz inkább a korszerű feldolgozókapacitás kiépítését tartja szükségesnek, mert a haltermelés hatékonysága az 1980-as évek közepe óta nem javult, és az alkalmazott technológiák mostanra elavultak. A körülmények tekintetében azonban akár még boldogok is lehetnek, hiszen sikerült elkerülniük a többi állattenyésztési ágazat lejtmenetét – mondta Lévai Ferenc. A hatékonyság növelése valóban kulcsfontosságú, hiszen az ágazat szereplői a hazai halfogyasztás rövid távú felfutásában bíznak. Azt, hogy Magyarországon a lehetőségek kiaknázatlanok, jól mutatja, hogy itt évente átlagosan négy kiló hal fogy fejenként, szemben az európai 22 kilóval.

A vásárlói magatartást azonban kellő promóció és marketingtevékenység hiányában nem lehet jelentősen befolyásolni. Ezért az EHA forrásainak egy részét a halfogyasztás növelése érdekében promóciós kampányok szervezésére tartják fenn. A Haltermosz tervei szerint amellett, hogy egy-egy térség önálló arculatának a kialakítására is lehet majd pályázni, a támogatásból szakmailag központosított felügyelettel egységes kampányt fognak szervezni. Ezzel biztosíthatják azt, hogy a pénzt a teljes ágazat érdekében használják fel.

Pintér Károly, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium halászati osztályának vezetője lapunknak megerősítette, hogy a 2007–13 közötti időszakra megalkotott nemzeti halászati stratégia központi eleme a lakossági halfogyasztás növelése, valamint az, hogy a fogyasztás minél nagyobb hányadát legyenek képesek kielégíteni a magyar tógazdaságok. A jelek biztatók, hiszen 2000 óta folyamatosan növekszik a hazai halfogyasztás. Az igényeket a jelenleg működő mintegy 250 vállalkozás megfelelően ki tudja elégíteni, ezért nem is várható több cég belépése a piacra. Bár a jövőbeli beruházások nem jelentik majd a foglalkoztatás bővítését a kétezer főnek munkát adó szektorban, közvetetten mégis teremthetnek majd munkahelyeket.

Magyar szakemberek

Jó híre van a magyar édesvízi halászati kultúrának a világban. Hazai szakemberek számos nemzetközi fejlesztési projektben vettek, vesznek részt.

A szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet (Haki) évtizedek óta évente két-három projektet futtat külföldön, ezeknél négy-öt magyar szakember dolgozik. Pekár Ferenc, a Haki főigazgató-helyettese lapunknak elmondta: főképpen délkelet-ázsiai országokban végeznek akvakultúra-fejlesztési tevékenységet a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés keretében.

A két-három éves időtartamú projekteknél a haltermelési technikákban, halkeltetők építésében és beüzemelésében nyújtanak segítséget a helyieknek.

A szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet (Haki) évtizedek óta évente két-három projektet futtat külföldön, ezeknél négy-öt magyar szakember dolgozik. Pekár Ferenc, a Haki főigazgató-helyettese lapunknak elmondta: főképpen délkelet-ázsiai országokban végeznek akvakultúra-fejlesztési tevékenységet a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés keretében.

A két-három éves időtartamú projekteknél a haltermelési technikákban, halkeltetők építésében és beüzemelésében nyújtanak segítséget a helyieknek.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.