Várhatóan június végétől lehet pályázni logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztésére az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) Gazdaságfejlesztés és Közép-Magyarország operatív programja (GOP, KMOP) keretében. A GOP-3.2.1-es és a KMOP-1.4.2-es jelű kiírásoknál az előirányzott támogatási keret 2009-re 9,899, illetve 2,583 milliárd forint. A kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a konvergenciarégiókban (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl) összesen 50-80, Közép-Magyarországon pedig hat projekt támogatásával kalkulál.
A konstrukció átfogó célja, hogy előmozdítsa a Magyarországon áthaladó nemzetközi áruszállítmányok magas hozzáadottérték-tartalmú szolgáltatásokkal történő kiszolgálását, főként a környezetvédelmi szempontból kiemelt szerepet játszó, úgynevezett intermodális (szállítási módokat összekapcsoló) logisztikai központok fejlesztésével. További cél, hogy a regionális logisztikai központok fejlesztésével – mindenekelőtt az általuk nyújtott komplex logisztikai szolgáltatások számának a bővítésével és minőségének javításával – növeljék a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességét.
Érdemes tanulmányozni a két kiírás részcéljait is. A GOP-3.2.1-es és a KMOP-1.4.2-es felhívás keretében az intermodális logisztikai központok fejlesztésénél az a projekt számíthat európai uniós forrásra, amelyben az összes fedett raktározási kapacitás legalább 10 ezer négyzetméter, és intermodális átterelés bonyolódik a területen, vagy amelyben az intermodális átterelés legalább 125 ezer tonnát ér el. A GOP-konstrukcióban további feltétel, hogy a regionális logisztikai központoknál az összes fedett raktározási kapacitásnak legalább 5 ezer négyzetméternek kell lennie.
Kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok és szövetkezetek pályázhatnak a két kiírásra. További fontos információ, hogy a logisztikai alapszolgáltatások, illetve az ezeket kiegészítő logisztikai és egyéb szolgáltatásokhoz szükséges beruházások, korszerűsítések tartoznak a támogatható tevékenységek közé. Nem igényelhető támogatás a pályázat benyújtását megelőzően megkezdett beruházáshoz.
Az elnyerhető vissza nem térítendő támogatás aránya a GOP-3.2.1 jelű pályázati konstrukciónál maximum 50 százalék az intermodális és 40 százalék a regionális logisztikai központok esetében. Régiók szerint Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld és Dél-Dunántúl tervezési-statisztikai régióban az elszámolható költség 50, Közép-Dunántúlon 40, Nyugat-Dunántúlon pedig 30 százalékára igényelhető támogatás. Ez az arány mikro- és kisvállalkozások esetében 20, középvállalkozásoknál 10 százalékkal növelhető. A központi régióban az elérhető maximum támogatási mérték az összes elszámolható költség 50 százaléka. Pest megyében 30, Budapesten 2007. január 1-jétől 25, 2011. január 1-jétől 10 százalék az induló érték. Ehhez társul mikro- és kisvállalkozások esetén 20, középvállalkozásoknál 10 százalék. Az elnyerhető összeg a GOP-kiírásnál 50–750, a KMOP-
konstrukciónál pedig 50–600 millió forint. A pályázók indokolt esetben előleget kaphatnak a támogatás 40 százaléka erejéig. Itt fontos feltétel, hogy az előleg és az időközi kifizetések összege nem haladhatja meg a megítélt támogatás 80 százalékát. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.