Új CT: csökken a sugárterhelés
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságCsúcstechnológiát képviselő computertomograph (CT) berendezést telepítettek a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjába, amely a város mellett a Dél-Alföld régió betegeit szolgálja. Az új, 64 szeletes volumetrikus CT egész Kelet-Európában első példánya annak az új típusnak, amely 500 szeletes dinamikus üzemmódra is képes. A beruházás közel 300 millióba került. A most átadott CT-vel a szokásos vizsgálatok mellett a szív koszorús ereiről és egyéb testtájak artériás és vénás rendszeréről kiváló képek nyerhetők, s alkalmas az agyi vérátáramláson kívül a hasi szervek vérátáramlási fázisainak megítélésére is. A klinikai központban korábban működött berendezésekhez képest lényegesen gyorsabban történik az adatgyűjtés, egy CT vizsgálati sorozat átlagos mérési ideje 5-8 másodperc. Az ezzel a berendezéssel vizsgált betegeket 50 százalékkal kisebb sugárzás terheli a korábban gyártott berendezésekhez képest – a betegek egészségügyi tevékenységhez kötött sugárterhelésének mérséklése ugyanis egyre nagyobb jelentőségű feladat világszerte. VG


