A megyei kamara ahol tud, segít
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Ám sajnos a tavaly kirobbant krízis a korábban jól működő cégeket is nagyon nehéz helyzetbe hozta – jelentette ki Hódsági Tamás, az építőipar megrendelései a felére csökkentek, a külföldi tulajdonú cégek a termelést az anyacégükhöz csoportosították át, a beszállítóik nagy hányada pedig nem kapott további megrendelést. Így a legtöbb cég a túlélésre rendezkedett be, ám sokan kénytelenek voltak lehúzni a rolót. Több céget eladtak. S míg az elmúlt évig nagyban segítette Békés megye gazdaságát is, hogy a határ túloldalán impozáns volt egyes romániai gazdasági térségek – főleg Nagyvárad, Arad, Temesvár és környékük – fejlődése, addig az ottani, talán a magyarországit is meghaladó recesszió hatása a megyét is fájdalmasan érinti.
A kamara elsősorban információk nyújtásával, tanácsokkal, a pályázati lehetőségek felkutatásával, anyagok megírásával, kiállításokra, vásárokra történő utak szervezésével tud közvetlenül segíteni a kkv-knak. Voltak cégképviselők többek között Brnóban, Bécsben, az aradi expo területén pedig rendszeres bemutatkozási lehetőséget kapnak a megyei vállalkozások, s bár arra kevés az esély, hogy ilyen rendezvényeken konkrét üzleteket kötnek, már az is eredmény, ha sikerül felvenni a partnerekkel a kapcsolatot. S hatékonyan működik a kamara magyar–román tagozata, amely nemcsak megyei, regionális, hanem országos képviseletet is ellát.
Volt rá példa, hogy egy építési vállalkozó érdeklődött konkrét romániai termékek iránt, ezért a kamara felkereste a szállítócéget, sőt ki is kísérték a magyar cégvezetőt, hogy ne okozzon gondot neki a nyelvi közeg – állította a kamara elnöke. Emellett a Széchenyi-kártya program is nagyon sikeres, sok cég helyzetét segíti jelentősen, hogy ennek köszönhetően viszonylag egyszerűen jutnak forgóeszközhitelhez, miután a bankok megszigorították a hitelhez jutás lehetőségeit.
Hódsági Tamás egyébként az egyik legsikeresebb tevékenységüknek a szakképzés támogatását tartja. Tanműhelyek fejlesz-tésére vállalkozók részére pályázatokat írtak ki, erre nagy az érdeklődés, az idén azonban már nem írt ki pályázatot s szaktárca. S annyira elismert a programjuk, hogy a Dél-Alföld régió konzorciumot hozott létre a szakoktatás fejlesztésére, s ezt Békés megye irányítja. Van árnyoldala is ennek, hiszen a felkészített fiatalok közül sokan nem találnak munkát helyben, így kénytelenek máshol állást keresni, így a Békésben beleölt idő, munka, pénz és energia nem náluk kamatozik – állítja Hódsági Tamás. vg


