Az idén a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK) 7,75 milliárd forintot fordít a Tolna megyei Bátaapátiban található nemzeti radioaktívhulladék-tároló föld alatti szárnyának kialakítására, ahova az első szállítmányokat a tervek szerint 2011-ben helyezik el. A Központi Nukleáris Pénzügyi Alap finanszírozásával évek óta épülő, öszszesen mintegy 65 milliárd forintból létesülő komplexum már egy esztendeje fogadja a paksi atomerőmű kis és közepes aktivitású hulladékát. Ám az ideérkező hordókat egyelőre a tavaly óta üzemelő, minden biztonsági követelménynek megfelelő felszíni tárolóban helyezik el, amíg el nem készülnek a föld alatti, végleges kamrák.
A föld felszíne alatt két, körülbelül 1700 méter hosszú lejtős akna építését már befejezték, az összekötő vágatokkal együtt. Jelenleg a tárolótér és az ahhoz tartozó egyéb térelemek kialakítása zajlik, amelyek 2011-re készülnek el, s lesznek alkalmasak a beérkező hulladékok végleges elhelyezésére – közölte Hegyháti József. A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. ügyvezető igazgatója a társaság sajtótájékoztatóján azt is elmondta, szakembereik már megkezdték a föld alatti tároló majdani lehetséges bővítéséhez szükséges előkészítő vizsgálatokat is.
Jövőre folytatódik a kiégett kazetták átmeneti tárolójának bővítése Pakson, ahol 2009-ben újabb négy modul építése kezdődött meg. Az RHK tervei szerint erre a fejlesztésre 5,1 milliárd forintot fordítanak 2010-ben; a projekt azért fontos, mert a paksi reaktorokban elhasznált fűtőelemeket az atomerőmű szomszédságában található tárolóban pihentetik 50 évig, mielőtt végleges elhelyezésükről gondoskodnának. Ennek megfelelően az átmeneti tárolóban 2009 végéig összesen 6067 kazettát helyeztek el, ebből 480-at tavaly. A most elindult fejlesztéssel párhuzamosan a létesítmény tervezői azt is vizsgálják, hogy a paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbítása milyen további feladatokat jelent majd a kiégett fűtőelemek átmeneti tárolásával kapcsolatban.
Az RHK tervei szerint az elkövetkező években több száz méterrel a föld felszíne alatt egy speciális laboratóriumot alakítanak ki a szükséges kutatásokhoz. Ám az ezt célzó munka valójában csak a bátaapáti beruházás első, 2011-ig tartó ütemének befejezése után kap lendületet. Igaz, az idő itt korántsem sürget annyira. A tervezett bodai tárolóban – több évtizedes pihentetést követően – a Pakson kiégett nukleáris fűtőelemeket, valamint az atomerőmű majdani leszerelése során keletkező nagy aktivitású hulladékokat helyezik majd el, így az első szállítmányok csak 2047-ben érkeznek meg végleges tárolóhelyükre.
Az RHK tervei szerint az elkövetkező években több száz méterrel a föld felszíne alatt egy speciális laboratóriumot alakítanak ki a szükséges kutatásokhoz. Ám az ezt célzó munka valójában csak a bátaapáti beruházás első, 2011-ig tartó ütemének befejezése után kap lendületet. Igaz, az idő itt korántsem sürget annyira. A tervezett bodai tárolóban – több évtizedes pihentetést követően – a Pakson kiégett nukleáris fűtőelemeket, valamint az atomerőmű majdani leszerelése során keletkező nagy aktivitású hulladékokat helyezik majd el, így az első szállítmányok csak 2047-ben érkeznek meg végleges tárolóhelyükre.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.